Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.173.2024.1.JG

1. Czy prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R opisana w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT? 2. Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć Koszty osobowe dotyczące realizacji Projektów, w zakresie, w jakim odpowiadają one czasowi pracy poświęconemu na realizowanie Projektów? 3. Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć koszty materiałów i surowców, w tym energii, wykorzystanych w toku realizacji Projektów? 4. Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji Projektów?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą w Polsce.

Wnioskodawca jest następcą prawnym spółki Y sp. z o.o. w związku z przejęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wyniku podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z planem podziału Y sp. z o.o., Wnioskodawca przejął część składników jej majątku, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie (…) oraz działalności handlowej polegającej na zakupie i sprzedaży – (…) na rzecz podmiotów trzecich.

Informacje ogólne o działalności Wnioskodawcy.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (…), zgodnych ze standardami Unii Europejskiej. Wytwarzane produkty obejmują (…). Spółka sprzedaje (…) zarówno pod własną marką, jak i w ramach marek własnych sieci handlowych będących klientami Spółki. Spółka współpracuje z (…) sieciami handlowymi w Polsce.

Priorytetem Spółki w zakresie produkcji (...) jest dbałość o jakość produktu przy utrzymaniu wysokiego (…). Spółka jako (...) w Polsce odeszła w pełni od (...). Sprzedawane produkty obejmują zatem wyłącznie (...) z (tj. (...) od, (...) od (…)).

Spółka ustawicznie opracowuje innowacyjne metody produkcji, m.in. w zakresie (…), których celem jest udoskonalanie samego procesu produkcyjnego (…) lub produktu (np. (...), wzbogacanie (...) w (…)). Realizacji strategii rozwojowej sprzyja wieloletnie doświadczenie Spółki w branży oraz wykwalifikowany personel, wspierany przez grono zewnętrznych doradców.

Przykładem nowatorskich działań jest (…) oparte na wykorzystaniu dodatków o (…) pochodzeniu w celu ograniczenia doraźnego stosowania (…) wykorzystywanych do (…) występujących w (…) jednostek (…), czy też nowatorska technologia (…) określana jako (…), polegająca na podawaniu (…) w godzinach (...). Spółka w ramach swojej działalności innowacyjnej współpracuje również z uczelniami (np. w zakresie badań jakości produkowanych (...) oraz opracowywania nowych metod (…)), a także wykorzystuje spersonalizowane (…), które sama opracowuje, czym wyróżnia się na tle podmiotów konkurencyjnych zarówno na tle Polski, jak i Europy.

Etapy działalności produkcyjnej Spółki.

Wnioskodawca prowadzi działalność poprzez zakład produkcyjny, w którym przeprowadzany jest proces produkcji (...). Produkcja odbywa się w (…) produkcyjnych, a ponadto, Spółka we własnym zakresie prowadzi (…), zakupionych od zewnętrznych dostawców. Tym samym, Spółka obejmuje swoimi działaniami (…) i tym samym pracuje nad zapewnieniem optymalnych warunków do jej rozwoju w poszczególnych etapach ((…)).

Pełen proces produkcyjny obejmuje zasadniczo następujące etapy:

-(…).

Szczegółowy przebieg procesu produkcyjnego jest zależny od stosowanej metody produkcyjnej.

Charakter i przebieg Działalności B+R.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opracowuje nowe rozwiązania w zakresie (…) i prowadzenia procesu produkcyjnego, zgodnie z przyjętą polityką rozwoju i zapotrzebowaniem rynku (dalej łącznie jako: „Działalność B+R”). Działalność B+R stanowi część procesu zapoczątkowanego w Spółce w (…) r. i kontynuowanego w kolejnych latach (w tym także Spółka planuje podejmować ją w przyszłości).

Podstawową formą wdrażania innowacji przez Spółkę jest wprowadzanie do produkcji nowatorskich rozwiązań, dotychczas niestosowanych przez Spółkę. W tym celu, Spółka przeprowadza zorganizowane działania zmierzające do opracowania i przetestowania nowych metod (…) w zakresie wybranych obszarów (…) lub produkcji (...). Przeprowadzanie badań nad powyższymi obszarami produkcyjnymi jest zasadniczym środkiem realizacji strategii rozwoju i postępu innowacyjnego Spółki.

Ze względu na wysoki poziom złożoności i długotrwałość procesu, Spółka podejmuje się realizacji Działalności B+R w sposób systematyczny i zorganizowany. Projekty realizowane przez Spółkę przebiegają wieloetapowo i obejmują zasadniczo prace koncepcyjne nad opracowaniem danej innowacji i jej zastosowania w produkcji, badanie nowych innowacyjnych metod (…) i końcowo ocenę efektów tych innowacji co do możliwości ich wdrożenia do regularnej działalności produkcyjnej, ponowienia prób lub odstąpienia od projektu. Odpowiednie zorganizowanie prowadzenia Działalności B+R i prowadzenie jej zgodnie z założonym sposobem wynika także ze stosowania przez Spółkę metod badawczych, które wymagają spełnienia określonych standardów postępowania (testy przeprowadzane są na organizmach żywych, a efektem tak prowadzonej produkcji jest produkt przeznaczony do spożycia przez ludzi).

Działania podejmowane w ramach Działalności B+R polegają na opracowaniu założeń realizacji wybranych projektów, przeprowadzeniu testów celem obserwacji rezultatów stosowanych innowacji (zmian), a następnie porównaniu wyników stad testowych do stad wytypowanych jako porównawcze (tj. do (…) porównywalnego, na którym nie prowadzono testów). Projekty realizowane w ramach Działalności B+R mają na celu ulepszenie procesu produkcyjnego Spółki poprzez opracowanie i wdrożenie nowych metod produkcyjnych, co w efekcie może mieć przełożenie na ilość produkowanych (...) oraz na ich jakość.

W działania podejmowane w ramach Działalności B+R zaangażowani są wybrani pracownicy Spółki, przede wszystkim pracownicy produkcyjni oddelegowani do opieki nad poszczególnymi (…), w których testowane są nowe metody (…). W zakresie zarządczym Działalność B+R jest nadzorowana i ukierunkowywana w szczególności przez (…). Spółka współpracuje także z uczelniami wyższymi, zewnętrznymi konsultantami i doradcami specjalizującymi się w technologii (…) oraz specjalistami z obszaru (…).

Zespół ww. pracowników i zewnętrznych konsultantów angażuje się w prace związane z opracowaniem danej metody produkcji lub ochrony (…), sposobu wdrożenia danej innowacji oraz weryfikację i analizę wyników, zarówno w trakcie bieżących testów (gdzie na bieżąco może wpływać na zmianę danej innowacji w celu polepszenia parametrów), jak i przy ostatecznej analizie rezultatów.

Metodologia prowadzenia prac w ramach Działalności B+R.

Działalność B+R rozpoczyna się od prac koncepcyjnych, w których udział mogą brać m.in. (…). Prace te, w zależności od rodzaju danego projektu, obejmują opracowanie założeń nowej metody (…). Na tym etapie Spółka zbiera informacje na temat możliwości zastosowania danej metody (…) lub wprowadzenia określonej innowacji do (…). Prace koncepcyjne mogą polegać także na zebraniu i analizie doświadczeń w branży (w postaci badań naukowych, publikacji naukowych, przeprowadzanych testów określonych (…), proponowanych rozwiązań od innych podmiotów, np. zajmujących się sprzedażą (…) oraz zebranej wiedzy z własnego doświadczenia.

Kolejnym krokiem jest wypracowanie sposobu wdrożenia innowacyjnej metody (...) do produkcji. Tutaj Spółka koncentruje się na ustaleniu, jakie parametry wymagają dostosowania do wprowadzenia nowej metody (...), np. specyfikacja (…), zaangażowanie pracowników, dostosowanie infrastruktury (urządzeń), czas niezbędny do osiągnięcia efektów testów, opracowanie zakładanych efektów.

W każdym z projektów prace koncepcyjne dostosowane są do konkretnych potrzeb produkcyjnych zidentyfikowanych przez Spółkę i oczekiwanych rezultatów dla wprowadzanych innowacyjnych metod produkcji. Jeżeli na etapie prac koncepcyjnych dana innowacja ma potencjał i stanowi odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie Spółki, prace w tym zakresie są kontynuowane.

Dla efektywnego wprowadzenia opracowywanych metod (...) konieczne jest ich przetestowanie w środowisku produkcyjnym. W związku z tym, w kolejnym kroku prac w ramach Działalności B+R Spółka opracowuje szczegółowe parametry testu lub testów oraz określa, jakie nakłady muszą zostać poniesione celem przeprowadzenia testów (np. zakres niezbędnej modernizacji danego (...)).

Kolejne etapy prac w ramach Działalności B+R uzależnione są od specyfiki danego projektu. Spółka może prowadzić prace związane z opracowaniem danej innowacji i sposobu jej zaimplementowania w produkcji, przeprowadzić badania pod kątem jej skuteczności (np. skuteczność działania danego dodatku (...), który ma zostać wdrożony do (...) (...) lub też skuteczność działania danej metody (...), jak np. (...) rożnymi rodzajami (...) w różnych porach doby), opracować niezbędne rozwiązania do wprowadzenia danej metody (...), co może odbywać się w samodzielnym zakresie lub we współpracy z uczelnią wyższą lub konsultantami i doradcami Spółki. W prace na tym etapie zaangażowani mogą być (w zależności od rodzaju projektu) Zarząd Spółki, Dyrektor (...), Kierownicy (...), Dyrektor (…), firmy (…), zewnętrzni konsultanci i doradcy w zakresie technologii (...), pracownicy uczelni wyższych.

Następnym etapem Działalności B+R jest testowanie danej innowacji w warunkach produkcyjnych. To w tym etapie Spółka weryfikuje, czy nowo opracowana metoda produkcji faktycznie przynosi zakładane rezultaty w warunkach, w których docelowo może zostać wprowadzona, tj. czy poprawia parametry produkcyjne (takie jak ilość produkowanych (...) w poszczególnych okresach (...) (...), zmniejszanie (...), utrzymywanie stałej (...), utrzymywanie określonej (...), zmniejszenie liczby upadków (tzn. przypadków (…)) i kosztów produkcji) oraz parametry produktów (takie jak nasycenie (...) w wybrane mikroelementy, nasycenie (...) kwasami (...)). W trakcie badania Spółka na bieżąco sprawdza, czy dana innowacja wymaga dostosowania z perspektywy procesu produkcyjnego oraz jak te zmiany wpłyną na pozostałe parametry. W ten sposób Spółka uzyskuje wiedzę i doświadczenie na temat danego projektu.

Ten etap polega na prowadzeniu testów na pełnych (...) (...) (...). W przypadku rozwijania nowych metod (...) przeprowadzanie testów polega na (…) pełnych (...) (...) w określony sposób. Przy zastosowaniu (...) jest to (...) dostosowane do cyklu dobowego produkcji (...). W przypadku stosowania personalizowanych pasz lub dodatków (…), jest to (...) (...) określonymi (…), które są produkowane według indywidualnej receptury opracowanej przez Spółkę. W przypadku stosowania natrysku (…), jest to (...) (...) oparte o zastosowanie natrysku (…) bezpośrednio przed jej podaniem (…). W przypadku rozwijania innych nowatorskich rozwiązań, jak przykładowo autoszczepionki, prowadzenie testów polega na zastosowaniu preparatu ochronnego na pełnym (...). Spółka przeprowadza testy na różnych (...) doświadczalnych z różnych (...), które to (...) charakteryzują się odmiennymi parametrami w zakresie m.in. środowiska panującego wewnątrz budynków (...), wymiarów (...), rodzaju wyposażenia, (...). Spółka za (...) doświadczalne uznaje pierwsze (...) umieszczone w danym (...), w którym były prowadzone testy.

Testowanie nowej metody (...) w produkcji (...) na pełnych (...) (...) (...) z różnych (...) charakteryzujących się odmiennymi parametrami jest spowodowane potrzebą zbadania właściwości danej metody (...) lub metody produkcji oraz ich przydatności dla bieżącej, standardowej działalności produkcyjnej Spółki, co byłoby niemożliwe w przypadku przeprowadzania testów na pojedynczych (…), ich małej liczbie lub (...) z (...) o wyłącznie jednych, określonych parametrach. Co więcej, testy są prowadzone przez pełen okres produkcyjnej przydatności (...) (...) ((...)), ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wyniki testów nie będą wiarygodne, np. pozytywna ocena testu po okresie (….) tygodni dałaby mylny wynik, gdyby okazało się, że lepsze parametry produkcyjne (...) w początkowym okresie skutkują szybszą eksploatacją (…), wskutek czego parametry produkcyjne w końcowym okresie produkcji (np. w (...)) uległyby znacznemu pogorszeniu, a w rezultacie całościowe parametry produkcyjne byłyby gorsze niż te uzyskiwane przy standardowej metodzie produkcji (...).

Testując określoną metodę (...) lub metodę produkcji (...) Spółka porównuje wyniki do wyników (...), w którym nie prowadzono testów danej innowacyjnej metody (...). (...) wybierane jako (...) porównawcze, charakteryzują się takimi samymi lub zbliżonymi parametrami do (...) testowego. Przykładowo w przypadku, gdy test prowadzony jest na (...) z (…), to (…) porównawczy także będzie wytypowany jako (...) z (...). Tak samo będzie w przypadku innych parametrów, np. produkcja (...), konkretna (...) w (...), porównywalna ilość (...) w (...), (...)o pochodzące z tego samego okresu (...). Możliwe jest także porównywanie wyników danego (...) testowego do wyników poprzedniego (...) w tym (...) o takich samych parametrach.

W celu jednoznacznego potwierdzenia korzystnego działania testowanej metody produkcyjnej lub metody (...) oraz w celu ustalenia optymalnych warunków danej innowacji (ilość dodatku (...), ilość (…)), Spółka może prowadzić także następujące po sobie testy na kilku (...) doświadczalnych. Takie testy odbywają się w przypadku, gdy Spółka identyfikuje potrzebę pogłębiania danego testu (np. pierwsze wyniki są niejednoznaczne) lub też w przypadku, gdy Spółka chce zaobserwować dana metodę (...) czy metodę produkcji w sytuacji zmiany poszczególnych parametrów testu (np. rozpoczęcie podawania (...) (...) i sprawdzanie wyników produkcyjnych, podawanie różnych (…)).

W trakcie prowadzenia testów Spółka na bieżąco monitoruje parametry produkcyjne (takie jak ilość produkowanych (...) w poszczególnych fazach (...), jakość (...), waga (...), ogólny stan (...), waga i ilość (...)). Takie obserwacje pozwalają Spółce na bieżąco prowadzić analizę w zakresie przebiegu testów.

Po zakończeniu testów Spółka weryfikuje ich wyniki w dwóch etapach. Pierwszy etap to weryfikacja, czy dana testowana innowacja nie doprowadziła do pogorszenia ogólnych warunków produkcyjnych. W tym zakresie Spółka chce mieć pewność, że testowana metoda (...) lub produkcji nie wpłynęła na pogorszenie dotychczasowych wyników produkcyjnych (ilość (...), jakość (...), (...), ilość (…)). Jeżeli w tym zakresie wyniki są pozytywne lub neutralne, wówczas Spółka przechodzi do drugiego etapu analizy wyników danego badania, czyli sprawdza na ile dany test przyniósł oczekiwane rezultaty. Przykładowo, jeżeli dana metoda (...) miała wpływać na (...), to ten element podlega weryfikacji. Jeżeli w innej metodzie (...) celem było utrzymanie wagi (...) na określonym poziomie, Spółka będzie oceniała na ile to założenie faktycznie zostało zrealizowane.

W ramach analizy wyników testów Spółka podsumowuje wyniki badania na poszczególnych (...) i porównuje je do danych (...) porównywalnego. W wynikach Spółka koncentruje się na takich wynikach jak: ilość (...), koszty (...) danego (...), inne koszty związane z utrzymaniem danego (...), ilość wyprodukowanych (...) dla całego okresu produkcyjnego oraz dla poszczególnych faz (...), jakość (...), określenie (...), waga (...)a, nasycenie (...) w określone mikroelementy, ilość (...), utrzymanie wagi przez (...), liczbę (...), ilość powstałych nieczystości, a także koszty wprowadzanych zmian.

Spółka analizuje wyniki danego (...) i może podjąć decyzję w zakresie przyjęcia danej metody (...) lub metody produkcji do stałej produkcji, powtórzeniu testu przy zmienionych parametrach (zmiana (...) testowego na (...) o innej charakterystyce, por. opis powyżej, lub modyfikacja założeń danej metody (...) lub produkcji), zaniechania wprowadzenia danej metody produkcji lub metody (...) do stałej produkcji z uwagi na niezadowalające wyniki.

Chcąc zachować kontrolę nad procesem prowadzonych badań Spółka angażuje swoich pracowników, którzy obsługują wybrane (...) testowe i (...) porównawcze, a także dokonują pomiarów i gromadzą dane. Jeżeli w wyniku przeprowadzonych testów Spółka osiągnie zadowalające efekty, może podjąć decyzję o wprowadzeniu danej innowacyjnej metody (...) na stałe. W procesie decyzyjnym biorą udział m.in. (…).

Spółka wskazuje również, że przeprowadza projekty w sposób systematyczny oraz uporządkowany, zgodnie z wypracowaną wewnętrznie metodyką opartą o wiedzę merytoryczną i doświadczenia praktyczne (zaadresowane dla specyfiki danego projektu). Wnioskodawca prowadzi ciągłe prace nad rozwojem oferty produktowej o ulepszone lub nowe produkty oraz ulepszenia w zakresie procesu produkcyjnego (co również przekłada się na jakość i ilość produktów), co oznacza, że nie mają one charakteru incydentalnego. Jednocześnie, Spółka wyróżnia i wyłącza z zakresu Działalności B+R rutynowe i okresowe zmiany w produkcji, które zdarzają się regularnie w związku ze zmiennymi warunkami prowadzenia działalności produkcyjnej w branży produkcji (...). Realizacja Działalności B+R stanowi integralny element prowadzonej działalności gospodarczej, w toku której Spółka zdobyła doświadczenie i wiedzę budującą kompetencje i zdolności Spółki w zakresie prowadzonej produkcji.

Projekty w ramach Działalności B+R.

Działania B+R były i są realizowane w formie odrębnych projektów, które były lub aktualnie są przeprowadzane w celu wypracowania nowych metod w zakresie (...) (...) oraz ochrony zdrowia i poprawy warunków fizycznych (...) (dalej: „Projekty”).

Przykładowe Projekty realizowane przez Spółkę w ramach Działalności B+R:

I.Projekty mające na celu rozwijanie nowych modeli (...) (...) w procesie produkcyjnym, czego przykładem jest alternatywny system (...) (...), który opiera się na cyklu powstawania (...) (dalej: „(…)”).

Metoda (...) zakłada zastosowanie dwóch rodzajów (...), w których składniki odżywcze w (...) podawanej (..) są dostosowane do potrzeb (...) w różnych fazach cyklu dobowego produkcji (...). Założenia wykorzystania tej metody (...) (...) sprowadzają się do obniżenia (...) (zmniejszenie kosztów (...) (...)) i optymalizacji jakości (...) (...) (poprawa (…)). Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, metoda ta z uwagi na konieczność opracowania dedykowanej infrastruktury (urządzeń) oraz skrajnie odmienny sposób (...) względem tradycyjnej metody opartej na podawaniu jednego rodzaju (...) jest postrzegana przez branżę w Polsce jako eksperymentalna.

W ramach tego projektu Spółka opracowała założenia zastosowania tej metody (...), a następnie przeprowadziła testy w warunkach produkcyjnych. W pierwszym etapie prac Spółka koncentrowała się na opracowaniu, w jaki sposób (...) może zostać wprowadzony do produkcji. Podawanie dwóch rodzajów (...) wymaga posiadania dwóch (…) oraz odpowiedniego oprogramowania umożliwiającego podawanie (...) w cyklu dzień noc w odpowiednich dawkach. Spółka wykonała prace projektowe mające na celu dostosowanie (...) oraz opracowanie oprogramowania, a następnie podjęła prace związane z modernizacją (...) produkcyjnych, wytypowanych jako (...) testowe do (...) metodą (...). Obok prac związanych z modernizacją (...), Spółka podejmowała prace związane z opracowaniem założeń testów i wymaganych warunków produkcyjnych (dobranie odpowiedniej (...), dobór odpowiedniej (...), które będą zawierały wymagane składniki (…), dobór środowiska produkcyjnego, określenie w jakim (...) zastosować (...)). W pracach tych brali udział Kierownicy i Dyrektor (...), Dyrektor Generalny oraz zewnętrzni konsultanci i projektanci. Po wykonaniu powyższych prac związanych z opracowaniem założeń (...) i dostosowania (...) produkcyjnych Spółka przeszła do drugiej fazy, która było testowanie w warunkach produkcyjnych.

Testy były prowadzone przez Spółkę na pełnych (...) produkcyjnych ((...) doświadczalne) w różnych okresach (…) (a więc w różnych okresach produkcyjnych), celem zbadania czy zastosowanie metody (...) wpływa na poprawę Parametrów produkcyjnych, a także czy okres (...) tą metodą (krótszy, dłuższy lub w pełnym cyklu produkcyjnym) zmienia te Parametry w znaczący sposób. Wyniki z przeprowadzonych testów Spółka porównywała do innych (...) w standardowy (dotychczasowy) sposób (o takich samych lub zbliżonych parametrach i wyposażeniu, co (...) (...) testowego).

Testy wykazały zmniejszenie kosztów (...), przy zachowaniu jakościowych parametrów danej (...). W ramach testu zaobserwowano także poprawę parametrów (...)a (...)), ale poziom tej poprawy nie był zadowalający, wobec czego Spółka kontynuuje testowanie tej metody w kolejnych (...) (przy zmodyfikowanych okresach wprowadzania (...) do (...) (...) oraz zmienionym środowisku).

II.Projekty mające na celu opracowanie i zastosowanie autorskich (...) wykorzystywanych do (...) (...) (dalej: „(...) celem poprawy (...) lub (...), podniesienia jakości produktu lub zmiany zawartości składników (…).

Spółka nie opiera swojej produkcji o gotowe (...) dostępne na rynku. Projekty pasz personalizowanych mają na celu opracowanie przez Spółkę własnych (...), których parametry mają pozwolić na jak najlepsze wykorzystanie przez (...) wszystkich jej składników. W tym celu Spółka analizuje składy dostępnych (...) generycznych. Następnie zespół Spółki (składający się z Dyrektora (...), Kierowników (...) i konsultanta z obszaru (…)) stwierdza, czy parametry tych (...) są wystarczające do osiągania zadowalających efektów produkcyjnych przez (...) w całym okresie produkcyjnym. Przykładowo, w jednym z projektów (...) personalizowanych Spółka zidentyfikowała, że (...) nie zapewnia utrzymania (...) przez cały okres produkcyjny, co powoduje spadki w ilości produkowanych (...). Z kolei dla innej (...) Spółka zidentyfikowała, że nie zapewnia ona utrzymania właściwej (...).

Na podstawie przeprowadzonych badań dostępnych na rynku (...) (...), Spółka opracowuje własne (...), dostosowując je do własnego zapotrzebowania produkcyjnego. Przykładowo może to polegać na zmianie profilu wybranych (...). Po opracowaniu własnych (...), Spółka zleca producentom produkcję (...) o konkretnych parametrach, a następnie w ramach drugiej fazy projektu, przeprowadza testy w warunkach produkcyjnych. W tym zakresie postępowanie Spółki znacząco różni się od jej konkurentów, którzy poprzestają na (...).

Testy (...) personalizowanych prowadzone są zgodnie z przyjętą metodologią Spółki, tj. testy na całych (...) produkcyjnych w pełnym cyklu produkcyjnym. (...) personalizowane mogą być testowane w różnych warunkach produkcyjnych, co ma na celu odpowiednie dostosowanie (...) do tych zróżnicowanych warunków. Wyniki (...) testowych są porównywane do porównywalnych (...) produkcyjnych, u których nie zastosowano (...) personalizowanych.

W wyniku przeprowadzonych testów Spółka zaobserwowała ogólną poprawę (...) produkcyjnych ((...)) w porównaniu do (...). Po zakończeniu testów (...) opracowanymi dotychczas w ramach Działalności B+R spersonalizowanymi (...) zostało wprowadzone do standardowej produkcji Spółki.

III.Projekty mające na celu udoskonalenie sposobu produkcji poprzez rozwijanie procesu (...) dzięki wzbogaceniu (...) podawanej (...) w okresie produkcyjnym (dalej: „(…)”).

(...) polega na przeprowadzeniu modyfikacji w (...), celem uzyskania (...) z określonym dodatkiem/dodatkami (...), które będą poprawiały parametry produkcyjne (...) lub parametry (...). Wzbogacane (...) mogą być przez Spółkę stosowane na etapie (...), na etapie produkcji lub w obu tych etapach (w zależności od zidentyfikowanych potrzeb).

Wśród obecnych projektów (...) Spółka wyróżnia:

 a)(…);

b)(…);

c)(…);

d)(…).

Działalność B+R Spółki w zakresie (...) polega w pierwszej kolejności na przeprowadzeniu analizy w kierunku zidentyfikowania potrzeb w produkcji (...), zbyt niskie (...) w (...) produkcyjnych. Następnie Spółka przeprowadza badania w kierunku ustalenia czy zidentyfikowane potrzeby mogą zostać rozwiązane lub zminimalizowane w wyniku procesu (...) (...) oraz czy na rynku są dostępne rozwiązania, które mogą w tym pomóc. Jeżeli dostępne na rynku rozwiązania nie spełniają oczekiwań Spółki, podejmuje ona kolejne prace związane z analizą działania określonych składników (...) i form ich (...) w procesie (...). Celem jest tutaj określenie czy istnieją składniki, które zastosowane w (...) pomogą rozwiązać dany problem produkcyjny. Prace Spółki w tym zakresie polegają na prowadzeniu badań w zakresie działania wstępnie zidentyfikowanych składników (...). Następnie Spółka opracowuje sposób ich wdrożenia do (...) w warunkach produkcyjnych poprzez określenie formy podawania tych składników dla (...), ilości tych składników i oczekiwanych efektów ich zastosowania. Prace te, w zależności od Projektu, przebiegają przy zaangażowaniu Dyrektora i Kierowników (...), zewnętrznych konsultantów (w szczególności z zakresu (...)) lub pracowników uczelni.

Kolejnym etapem Działalności B+R Spółki jest przeprowadzenie testów innowacyjnych metod (...) na (...) testowych. Po osiągnięciu zadowalających efektów model (...) może zostać wprowadzony do całego procesu produkcyjnego.

a)(...),

Projekt (...) prowadzony był przy współpracy z Uniwersytetem (…) w (…) (dalej: „(...)”). W ramach projektu Spółka miała na celu opracowanie oraz zbadanie możliwości wzbogacania (...) w wybrane (…). W pierwszym etapie prace polegały na określeniu czy możliwe jest wzbogacenie (...) w określone (...) poprzez stosowanie (...) bezpośrednio przed (…). Na skutek przeprowadzonych badań opracowano (...) do stosowania (...), której użycie zapewnia optymalne (...) (...) o wybrane (...). Podobnie jak w przypadku innych metod (...) opracowanych indywidualnie przez Spółkę, również (...) stanowi nowatorską metodę (...) wyróżniającą Spółkę na tle konkurencji.

Kolejnym etapem było przetestowanie nowej metody (...) w warunkach produkcyjnych. Celem była ocena czy wyniki z badań prowadzonych przez (...) są możliwe do przeniesienia na warunki produkcyjne i zastosowanie ich w masowej produkcji. Testy w tym zakresie prowadzone były przez cały cykl produkcyjny na pełnym (...).

W czasie badania Spółka prowadziła ciągły monitoring stanu (...), poprawności w (...). W czasie prowadzonych testów stwierdzono (...) w wybrane (...) (na podstawie badań zawartości tych (…)). Z uwagi na zakończenie projektu pozytywnym efektem w postaci stwierdzenia (...) w produkcji testowej, Spółka wdrożyła tę metodę do stałej produkcji.

b)(…),

Zastosowanie selenu miało na celu poprawę parametrów jakości (...) oraz (...). Celem projektu dot. (...) było uzyskanie (...) o określonej zawartości (...) (o docelowym stosunku do kwasów (…)). Zastosowanie (...) z kolei miało na celu zwiększenie (…) (...) (zwiększenie ich powierzchni), w wyniku czego (...) może (…).

W związku ze zidentyfikowanymi potrzebami Spółka opracowała modele (...) oparte o ww. dodatki (...), które zawarte w odpowiedniej proporcji w (...)owych mogły stanowić odpowiedź na te potrzeby (przy czym dodatki te nie były stosowane łącznie w jednej (...)). Następnie Spółka zleciła przygotowanie (...) z określonymi dodatkami, zgodnie z opracowanym zapotrzebowaniem. W kolejnym kroku Spółka przystąpiła do testów według przyjętej metodologii testów, tj. test na całych (...) w pełnym cyklu. Testy w tym zakresie, z uwagi na sposób działania (...)owych na (...), były także prowadzone na etapie (...)).

Pierwsze obserwacje w ramach prowadzonych testów pozwoliły na stwierdzenie, że (...) poddane testom zareagowały pozytywnie na (...) (...) (tj. efekt testów był zgodny z oczekiwaniami lub zbliżony do tych oczekiwań w przypadku (...)) lub negatywnie (tj. test nie przyniósł oczekiwanych rezultatów i projekt został zakończony - tutaj (…)).

IV.Projekty mające na celu opracowanie metod (…) i poprawy ich (…) w procesie produkcyjnym, czego przykładem są opracowane przy współpracy z ekspertami autorskie (...), oparte o materiał pobrany ze (...) produkcyjnych, w celu wyeliminowania określonych zagrożeń (...) (…) oraz wdrożenie tych (...) do procesu produkcyjnego (dalej: „(...)”).

Przyczyną podjęcia przez Spółkę tego projektu była chęć znalezienia skutecznego środka na (...) przed (…), występującego na (...) produkcyjnych Spółki, ponieważ stosowane dotychczas standardowe metody (…) nie dawały oczekiwanych rezultatów. W tym celu Spółka podjęła prace nad opracowaniem (...) oraz sposobu ich wprowadzenia do działalności produkcyjnej. Prace Spółki polegały na analizie (...), podjęciu działań we współpracy z (…) mających na celu wytworzenie (...), której bazowym (...) z (...) produkcyjnych. Następnie Spółka opracowała metodykę (...), tj. moment podania (...) (...) oraz poziom (...), a także wpływ pozostałych warunków produkcyjnych na działanie (...).

Po przeprowadzonych pracach i otrzymaniu (...) Spółka podjęła testy w warunkach produkcyjnych. Celem projektu było zbadanie czy zastosowanie (...) wpływa istotnie na poprawę (…) i tym samym poprawę parametrów produkcyjnych na (...). Dla zbadania skuteczności (...), konieczne było przeprowadzenie (...) przed okresem produkcyjnym (...), stąd Spółka zdecydowała się na (...) w okresie (...). W celu obserwacji skuteczności (...) konieczne było, aby (...) podlegały wszystkie (...) znajdujące się w (...), które następnie były przenoszone do (...) produkcyjnych.

W wyniku testu zaobserwowano, że (...) wykazują wyższą (...) porównawcze, co mierzono poprzez ilość (...) oraz ogólny wskaźnik (...) w danych (...).

Rodzaje kosztów ponoszonych przez Spółkę w ramach Projektów.

W toku realizacji Projektów Spółka angażuje różnorodne zasoby ludzkie oraz rzeczowe (materialne), w związku z czym ponosi przede wszystkim następujące rodzaje kosztów:

1.koszty wynagrodzeń pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne,

2.koszty nabycia materiałów i surowców, w tym energii,

3.odpisy amortyzacyjne od środków trwałych,

dalej zwane łącznie „Kosztami Projektów”.

Poniżej Spółka omawia w szczegółach przyjęte zasady kwalifikacji i ewidencji poszczególnych grup Kosztów Projektów.

Ad 1. Koszty wynagrodzeń pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

Kluczowym czynnikiem decydującym o powodzeniu danego Projektu jest wykwalifikowana i doświadczona kadra pracownicza. W Projektach zaangażowani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni, którzy pracują przy obsłudze (...) (...) doświadczalnych oraz kontrolnych (dalej: „Pracownicy”). Pracownicy wykonują swoje zadania pod zwierzchnictwem Dyrektora (...) oraz Kierownika (...).

W związku z zatrudnieniem Pracowników zaangażowanych w realizację Projektów w ramach stosunku pracy, Spółka ponosi następujące koszty:

-wynagrodzenie zasadnicze,

-premie i dodatki,

-narzuty na ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalne, rentowe, chorobowe) naliczone od ww. składników wynagrodzenia,

stanowiące należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej jako: „Koszty osobowe”). Wnioskodawca zaznacza przy tym, że do Kosztów osobowych nie zalicza wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wnioskodawca zaznacza, że Spółka w okresie testów w ramach poszczególnych Projektów nie prowadzi odrębnej ewidencji czasu pracy poświęconej wykonywaniu czynności z zakresu Działalności B+R Spółki, jednakże poszczególni pracownicy Spółki są delegowani do pracy tylko na konkretnym (...). Jednocześnie, Wnioskodawca jest w stanie określić daty wprowadzenia (oraz wyprowadzenia) poszczególnych (...) (doświadczalnych/kontrolnych) do (z) konkretnych (...).

Na podstawie powyższych danych Wnioskodawca jest w stanie ustalić okres zaangażowania poszczególnych Pracowników w Działalność B+R z podziałem na poszczególne Projekty, a jednocześnie, Wnioskodawca uznaje, że całkowity czas pracy Pracownika w (...) doświadczalnym czy kontrolnym w okresie testowania nowych metod (...) w ramach Projektów stanowi czas pracy przeznaczony na realizację Działalności B+R.

Ad 2. Koszty nabycia materiałów i surowców, w tym energii.

Podstawową grupę Kosztów Projektów stanowią koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z realizacją Projektów. Dotyczy to w szczególności kosztów:

a)(…);

b)(...) i składników do (...) (dodatki (...)), wykorzystanych do (...) na etapie (...), (...) testowych oraz (...) porównawczych;

c)koszty surowców (np. energii elektrycznej oraz wody) wykorzystywanych w (...) (...), (...) doświadczalnych oraz kontrolnych.

Spółka posiada i gromadzi dane o ilości i rodzaju materiałów i surowców faktycznie wykorzystanych do realizacji konkretnych Projektów. Oznacza to, że Spółka dysponuje danymi o rzeczywistym zużyciu poszczególnych materiałów i surowców wykorzystanych przy Projektach zgodnie z metodologią stosowaną na potrzeby rachunkowe i zarządcze Spółki.

Koszty w pkt a)

Jako koszty kwalifikowane z tytułu nabycia (...) doświadczalnych oraz (...) kontrolnych (dalej łącznie: „(...) testowe”). Wnioskodawca rozpoznaje m.in. koszty (...), które po procesie (...) zostały przyjęte jako (...) testowe lub które były (...) testowym, jeżeli dany Projekt dotyczył etapu (...).

Koszty w pkt b)

Wykorzystanie (...) dla (...) (...) było niezbędne do przeprowadzenia testów w ramach Projektów, stąd Spółka jako Koszty projektów traktuje koszty (...) (...) testowych oraz (...) porównawczych.

Ponadto, kosztem (...) są także koszty związane z (...) (...) w czasie (...). Wnioskodawca wskazuje przy tym, że z uwagi na przyjęte standardy nie nabywał i nie nabywa w ramach prowadzonej działalności (...), lecz prowadzi (…) we własnym zakresie. W konsekwencji, koszty rozpoznawane przez Spółkę jako koszty nabycia (...) ((...)), przeznaczonych do testów i (...) porównawczych, stanowią szeroki katalog kosztów związanych nie tylko z samym nabyciem (...), o którym mowa w punkcie a wyżej.

Spółka podkreśla także, że prowadzona ewidencja finansowa Spółki jest w stanie zapewnić przypisanie określonych kosztów (...) do określonych (...) testowych i porównawczych.

Koszty w pkt c)

Wnioskodawca uznaje za koszty Działalności B+R również koszty surowców (np. nabycia energii elektrycznej oraz wody) wykorzystywanych w (...) testowych oraz kontrolnych czy (...) (w ramach (...) (...) użytych w (...) testowych i porównawczych). Koszty te były wydatkami, których poniesienie było niezbędne do przeprowadzania testów w ramach Projektów.

Wnioskodawca pozyskuje dane dotyczące kosztów nabycia materiałów i surowców z systemu informatycznego rejestrującego ceny nabycia i ilości materiałów nabywanych w danym miesiącu. Spółka posiada i gromadzi informacje o koszcie energii przypadającym na każdy (...) produkcyjny lub (...). Wnioskodawca do tego celu wykorzystuje system informatyczny, który kalkuluje koszty zużytej energii zgodnie z przyjętą przez Spółkę metodologią. Podejście to zakłada kalkulację kosztów zużycia energii na podstawie ilości energii zużytej dla danego (...) produkcyjnego lub (...) poprzez zastosowanie klucza alokacji ogólnych kosztów zużycia energii.

Wnioskodawca podkreśla, że przyjęte przez niego podejście jest oparte o koszty rzeczywiście wykorzystanych materiałów i surowców, w tym także energii, wobec tego nie są to wartości szacunkowe czy budżetowane.

Ad. 3 Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych.

W toku przeprowadzania Projektów Wnioskodawca wykorzystuje także różnego rodzaju specjalistyczne maszyny, urządzenia i narzędzia, przyjęte do użytkowania i wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dalej łącznie jako: „środki trwałe”).

Wśród podstawowych rodzajów środków trwałych, z których Spółka korzysta w Działalności B+R, wyróżnić należy przykładowo wyposażenie (...):

-(...).

Przy czym, Wnioskodawca zastrzega, że do środków trwałych wykorzystywanych w Działalności B+R nie zalicza samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Składniki majątku wykorzystywane w Projektach stanowią własne środki trwałe nabyte przez Spółkę.

Wnioskodawca jest w stanie ustalić, jaka część odpisu amortyzacyjnego przypada na prace związane z Projektami, ponieważ jest w stanie jednoznacznie wyodrębnić okresy przeprowadzania testów dla określonych Projektów.

Końcowo, Wnioskodawca zaznacza, że Koszty Projektów stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i są wyodrębniane w prowadzonej przez Spółkę ewidencji rachunkowej zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Koszty Projektów nie zostały/nie zostaną zwrócone Spółce w jakiekolwiek formie ani nie są uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku dochodowego w związku z działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub w związku z działalnością określoną w decyzji o wsparciu, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34-34a ustawy o CIT.

Efektem prac, w ramach których ponoszone są Koszty osobowe, koszty materiałów i surowców oraz koszty wykorzystania środków trwałych w formie odpisów amortyzacyjnych, są co do zasady nowe metody (...) (...) w procesie produkcyjnym, nowe metody ochrony (...) i nowe metody w zakresie (...) (...) poprzez wykorzystanie dedykowanych (...). Innowacje są wdrażane (przy pozytywnych efektach testów) do stałej działalności produkcyjnej Spółki. Skutkiem wprowadzenia tych innowacji jest polepszenie parametrów produkcyjnych i parametrów produktów, co ma przełożenie na przychody uzyskiwane przez Spółkę w ramach działalności gospodarczej (sprzedaż (...)). Rozwijane innowacyjne metody (...) mogą także wpływać na ograniczanie kosztów bieżącej działalności produkcyjnej Spółki, co także może mieć przełożenie na zwiększanie dochodów Spółki.

Wobec tak zaistniałego stanu faktycznego, Wnioskodawca chciałby potwierdzić prawidłowość swojego stanowiska odnośnie do stosowania przepisów ustawy o CIT dotyczących ulgi podatkowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT („ulga B+R”), w szczególności zakresu kosztów kwalifikowanych.

Pytania

1.Czy prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R opisana w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?

2.Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć Koszty osobowe dotyczące realizacji Projektów, w zakresie, w jakim odpowiadają one czasowi pracy poświęconemu na realizowanie Projektów?

3.Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć koszty materiałów i surowców, w tym energii, wykorzystanych w toku realizacji Projektów?

4.Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji Projektów?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Wnioskodawcę Działalność B+R opisana w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

2.Zdaniem Wnioskodawcy, do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć Koszty osobowe dotyczące realizacji Projektów, w zakresie, w jakim odpowiadają one czasowi pracy poświęconemu na realizowanie Projektów.

3.Zdaniem Wnioskodawcy, do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć koszty materiałów i surowców, w tym energii, wykorzystanych w toku realizacji Projektów.

4.Zdaniem Wnioskodawcy, do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych do realizacji Projektów.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1.

Przepisy ustawy o CIT w art. 18d ust. 1 stanowią, że podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową („ulga B+R”), zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Przy czym, kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Ustanawiając ulgę podatkową określoną w wyżej wymienionym przepisie, ustawodawca wskazał warunki, które muszą zostać spełnione, aby podatnik mógł z niej skorzystać. Podstawowym warunkiem zastosowania ulgi B+R jest ponoszenie przez podatnika kosztów uzyskania przychodów na działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojową stanowi działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, która jest podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przez badania naukowe, zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, należy rozumieć:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. działalnością obejmującą badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast pojęcie prac rozwojowych, zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, należy rozumieć wedle znaczenia zawartego w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Na podstawie wspomnianego przepisu za prace rozwojowe uznaje się działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W związku z przytoczonymi definicjami działalności badawczo-rozwojowej, badań aplikacyjnych oraz prac rozwojowych, w ocenie Wnioskodawcy, by móc uznać określoną działalności Spółki za prace rozwojowe stanowiące działalność badawczo-rozwojową Spółka musi spełnić łącznie następujące warunki:

- działalność jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe;

-działalność prowadzona jest w sposób systematyczny;

-celem działalności jest zdobycie nowej wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

-działalność ta nie polega na rutynowych i okresowych zmianach, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W ocenie Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) Działalność B+R podejmowana przez Spółkę stanowi badania aplikacyjne oraz prace rozwojowe, będące działalnością badawczo-rozwojową, ponieważ wszystkie wskazane powyżej przesłanki są spełnione.

Zasadność tej tezy Wnioskodawca uzasadnia w poniższej części wniosku.

1.Działalność B+R stanowi działalność twórczą.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) Działalność B+R podejmowana przez Spółkę ma charakter twórczy.

Spółka w ramach Działalności B+R ma na celu opracowanie i wprowadzenie do standardowej działalności innowacyjnych metod produkcji (...) w zakresie (...) (...) (których celem jest znacząca poprawa parametrów produkcyjnych i/lub znacząca poprawa parametrów (...)) oraz w zakresie poprawy (...). W wyniku tych działań Spółka może ciągle udoskonalać proces produkcyjny i oferowane swoim klientom produkty.

Koncepcja i inwencja w zakresie rozwijania metod produkcyjnych oraz sposobu ich wdrożenia i weryfikacji pozostają po stronie Wnioskodawcy. Spółka podejmuje działania, mające na celu badania nad możliwością wdrożenia nowych metod produkcyjnych, sposobu modernizacji (...) i pozostałej produkcji do ich zastosowania, opracowuje założenia prowadzenia testów oraz ich oczekiwane rezultaty. Następnie, Spółka przechodzi do fazy testowania nowych metod (...) w warunkach produkcyjnych.

W przypadku niektórych z Projektów (np. (...) czy (...)) Wnioskodawca współpracował z podmiotami zewnętrznymi (np. uczelnią lub firmą (…)) w procesie opracowania nowych metod (...) (...) lub ochrony (…). Wnioskodawca pragnie jednocześnie zaznaczyć, że rola Spółki nie ograniczała się w takich przypadkach wyłącznie do zlecenia opracowania określonych innowacji, a następnie do odtwórczego zastosowania danej metody w jej bieżącej działalności produkcyjnej na podstawie informacji uzyskanych od wspomnianych podmiotów. W takich Projektach zespół Spółki także angażował się - w zależności od specyfiki danego Projektu - w prace związane z opracowaniem danej metody produkcji lub ochrony zdrowia zwierząt, sposobu wdrożenia danej metody (...) do swojej produkcji oraz weryfikację i analizę wyników, zarówno w trakcie bieżących testów (gdzie na bieżąco mógł wpływać na zmianę danej metody (...) w celu polepszenia parametrów), jak i przy ostatecznej analizie rezultatów.

W ramach prowadzonych prac Spółka wykorzystuje także własną wiedzę i doświadczenie zgromadzone podczas dotychczasowej produkcji. Istotnym jest, że Działalność B+R Spółki obejmuje proces opracowania założeń danego Projektu oraz sposobu jego wdrożenia w warunkach produkcyjnych, zebranie wyników oraz ich analizę. Działania w ramach Projektów podejmowane są z inicjatywy Spółki, w odpowiedzi na zidentyfikowane potrzeby w bieżącej działalności. Spółka poszukuje innowacji (opracowując je w oparciu o wiedzę i informacje dostępne na rynku oraz wiedzę i doświadczenie Spółki pozyskane w ramach własnej działalności), które będą stanowiły odpowiedź na to zapotrzebowanie, wspomagając się doświadczeniem personelu, wsparciem doradców oraz dostępną wiedzą naukową.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe oznacza, że przymiot twórczości przypisać należy działalności podejmowanej przez Spółkę, w wyniku której powstaje rezultat odróżniający się od pozostałych, stanowiący nowy wytwór intelektu niewystępujący dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki (a nie np. w skali lokalnej czy globalnej, choć jak wskazano powyżej, istotny obszar Działalności B+R Spółki jest na tyle innowacyjny, że istotnie wyróżnia ją na tle konkurentów działających w Polsce, np. (...), (...) personalizowane, (...)).

Warunek twórczości wielokrotnie interpretowały organy podatkowe.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 6 lipca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.240.2023.2.ZK), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „Dyrektor KIS”) zgodził się z wnioskodawcą, że: „działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu”.

Ponadto, w interpretacji indywidualnej z 27 lipca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.232.2023.2.JMS), Dyrektor KIS stwierdził, że: „działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Spółki, twórczy charakter prac realizowanych w ramach Działalności B+R wynika z tego, że:

-Projekty opracowywane w ramach Działalności B+R są wynikiem twórczego wykorzystania wiedzy zgromadzonej przez zespół Spółki na przestrzeni ostatnich lat działalności,

-zespół Spółki ma swobodę w zakresie opracowania Projektu (np. opracowania (...) (...) w przypadku (...) personalizowanych, określenia metodologii przeprowadzania testów), który w ich ocenie mogą pozwolić na osiągnięcie pożądanego wpływu na proces produkcyjny,

-wynikami Działalności B+R są nowe lub zmodyfikowane metody produkcji, które są nowe z perspektywy Spółki, tj. każdorazowo różnią się od stosowanych dotychczas metod, co świadczy o ich unikatowym charakterze, a w niektórych przypadkach (np. (...) spersonalizowane).

2.Działalność B+R jest podejmowana w sposób systematyczny.

Działalność B+R, w ocenie Spółki, spełnia również kryterium systematyczności. Spółka prowadzi Działalność B+R w sposób ciągły, a Projekty nie mają charakteru incydentalnego. Spółka ma w planach kontynuować tę działalność w przyszłości. Działalność B+R oparta jest na wypracowanych przez Spółkę metodyce, bazującej na stale rozwijającej się wiedzy specjalistów pozyskiwanej m.in. w ramach realizowanych na przestrzeni lat Projektów. Zatem, w ocenie Wnioskodawcy, systematyczność podejmowanych przez Spółkę Projektów zdaniem Wnioskodawcy nie budzi wątpliwości.

O przesłance działalności systematycznej Dyrektor KIS wypowiedział się przykładowo w interpretacji indywidualnej z 30 czerwca 2023 r. (sygn. 0115-KDWT.4011.27.2023.1.KW) w następujący sposób: „kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem)”.

W interpretacji indywidualnej z 8 sierpnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.314.2023.2.JMS) Dyrektor KIS wskazał natomiast, że: „Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”. Zdaniem Spółki, przedstawione w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) okoliczności (np. etapy prowadzenia Działalności B+R, zespół zaangażowany w Działalność B+R, regularność podejmowanych działań w ramach Projektów oraz ogólne Działalności B+R Spółki) prowadzenia działalności B+R wskazują na metodyczny, zaplanowany i uporządkowany sposób realizacji Projektów, co potwierdza spełnienie przesłanki systematyczności.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Spółki, systematyczny charakter prac realizowanych w ramach Działalności B+R wynika z tego, że:

-Spółka regularnie na przestrzeni ostatnich lat prowadzi prace mające na celu wprowadzanie innowacyjnych metod (...) i ochrony (...) do jej działalności produkcyjnej, oczym świadczy ilości wskazanych Projektów;

-Spółka w ramach Działalności B+R, nie podejmuje działań incydentalnych lub przypadkowych, nastawionych wyłącznie na rozwiązania powstających problemów lub dostosowanie się do zmieniającego się otoczenia, lecz podejmuje prace mające na celu poprawę produkcji (...) w celu zaoferowania klientom lepszych jakościowo produktów;

-Spółka podejmuje działania w sposób uporządkowany. Spółka zaczyna od prac wstępnych (koncepcyjnych), mających na celu wypracowanie parametrów danego Projektu (np. prace polegające na analizie niezbędnego dostosowania (...) w celu zastosowania (...) praz opracowania metodologii wdrożenia tej metody w jej warunkach produkcyjnych, opracowanie (...) (...) personalizowanych czy składników do (...) (...)), następnie Spółka podejmuje działania związane z wdrożeniem danej innowacyjnej metody (...) do procesu produkcji (opracowanie założeń wdrożenia, prace dostosowawcze (...) produkcyjnych do (...) lub (...), zlecenie produkcji (...) personalizowanych lub (...) z określonymi dodatkami), po czym Spółka przechodzi do przeprowadzania testów Projektów w warunkach produkcyjnych, w tym czasie zbierając wyniki testów i analizując je. Na koniec Spółka podejmuje decyzje do co dalszych kroków w danym Projekcie (wdrożenie do pełnej produkcji, dalsze testy, zaniechanie Projektu).

3.Spółka podejmuje działania w ramach badań aplikacyjnych i prac rozwojowych.

W ocenie Wnioskodawcy, Działalność B+R prowadzona przez Spółkę niewątpliwie spełnia również ten warunek. Celem Działalności B+R jest podejmowanie prac mających na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych procesów w ramach produkcji (...) (np. (...), (...)) lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (np. dodatki (...), (...) personalizowane, (...)). Ponadto, Spółka w ramach podejmowanej Działalności B+R ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań lub w celu nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej wiedzy i umiejętności w obszarze opracowania i wdrożenia nowych lub udoskonalonych metod produkcji (...) w zakresie (...) oraz ochrony zdrowia i poprawy warunków fizycznych (...).

Dzięki podejmowanym przez Spółkę działaniom możliwe jest zwiększenie wydajności produkcji i/lub poprawa parametrów produktów. Spółka poprzez realizację Projektów dąży również do zapewnienia swoim odbiorcom wyróżniającej się oferty, będącej odpowiedzią na ich najbardziej wymagające potrzeby.

Rozwijanie nowych metod (...) w ramach Projektów i badanie ich wpływu na (…) w okresie produkcyjnym pozwala Spółce na połączenie wiedzy o rozwoju (…) oraz możliwościach produkcyjnych w różnych etapach życia w celu dostosowania procesu produkcji (...) i osiągnięcia zakładanego, optymalnego rezultatu. Cały proces realizacji Działalności B+R wymaga od Spółki zaprojektowania nowych bądź zmodyfikowanych metod produkcji, dostosowania produkcji do nowych metod (...), przeprowadzenia testów, zebrania wyników oraz ich analizy, a także ewentualnie wprowadzenia zmian w testowanych metodach produkcji i powtórzenia testów w celu weryfikacji osiągniętych rezultatów.

Powyższe ukazuje, w ocenie Wnioskodawcy, potrzebę przekazywania wiedzy i umiejętności między poszczególnymi etapami prac, czego rezultatem jest przyrost wiedzy Spółki wykorzystywanej w następnych Projektach i wykorzystanie tej wiedzy w ramach wprowadzania innowacyjnych metod (...) oraz ochrony (…), które mogą pozytywnie wpłynąć na parametry produkcyjne oraz parametry produktów, prowadząc do ich znacznego ulepszenia.

4.Działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prace prowadzone przez Spółkę w ramach Działalności B+R zmierzają do wprowadzenia innowacyjnych metod, których celem jest poprawa procesu produkcyjnego (...), poprzez rozwijanie nowych modeli (...) (...) ((...), (...) (...) personalizowanymi, lub wzbogaconymi (…)) oraz opracowanie i wdrożenie nowych produktów w procesie produkcyjnym, (np. (...), (...)), czy też metod służących ochronie (…) i poprawy ich (…) w procesie produkcyjnym ((...)).

Wszystkie działania służące realizacji Działalności B+R, podejmowane aż do wdrożenia nowych metod (...) w procesie produkcji, są przejawem procesu kreatywnego i twórczego, powiązanego z poszukiwaniem nowych optymalnych metod produkcji, które pozwolą osiągnąć lepsze rezultaty względem standardowych metod produkcji.

W ocenie Spółki, czynności te nie mają charakteru zmian okresowych czy rutynowych. Spółka podkreśla, że tego rodzaju zmiany w procesie produkcyjnym nie są przez nią uznawane za działania o charakterze B+R.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prowadzona przez niego Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ponieważ Projekty realizowane przez Spółkę w ramach tej Działalności B+R:

1.są pracami twórczymi, ponieważ ich celem jest wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych metod produkcji,

2.prowadzone są w sposób systematyczny, według określonej metodologii, w tym według metod naukowych lub badawczych wymagających zachowania określonych standardów postępowania,

3.związane są z opracowywaniem nowych lub zmodyfikowanych metod produkcji przy wykorzystaniu nabywanej w toku działalności wiedzy i umiejętności;

4.nie mają na celu wprowadzenia rutynowych czy też okresowych zmian w procesie produkcyjnym, związanych np. z występowaniem określonej (...), co powoduje konieczność wprowadzenia określonych modyfikacji w procesie jego (…) (np. w zakresie (...)).

Podobnego rodzaju Działalność B+R była już wcześniej uznawana za działalność badawczo-rozwojową przez organy podatkowe, czego przykładem mogą być:

-interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 17 listopada 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.557.2023.1.JKU, w której zgodził się w wnioskodawcą, że jego działalność opisana we wniosku, mająca na celu tworzenie nowych autorskich (...) produkcyjnych ((...) (...)owych), które są poddawane testom w warunkach produkcyjnych na zwierzętach lub mająca na celu tworzenie odpowiednio zmodyfikowanych (...) produkcyjnych, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT;

-interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 2 listopada 2020 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.248.2020.2.JS, w której zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że działalność przedstawiona we wniosku, polegająca na opracowywaniu nowych (...) (...)owych uzupełniających dla zwierząt stanowi działalności badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań 2-4.

Jak wskazano w uzasadnieniu w zakresie pytania 1, art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, przewiduje możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania (z uwzględnieniem określonych limitów) o wysokość kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez podatników na Działalność B+R. W szczególności, wśród kosztów kwalifikowanych poniesionych na Działalność B+R ustawa wymienia koszty zatrudnienia pracowników, nabycia materiałów i surowców oraz odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych.

Koszty związane z zatrudnieniem pracowników (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „ustawa o PIT”), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Wskazany powyżej przepis ustawy o PIT stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zakres przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT jest więc określony w sposób szeroki i obejmuje wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Przepis ten wymienia także katalog przychodów, ze wskazaniem w szczególności na wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Przyjąć należy, że skoro ustawodawca wymienił „w szczególności” niektóre rodzaje przychodów, katalog ten ma charakter otwarty i nie należy traktować go w sposób wyłączny.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach realizacji Projektów Wnioskodawca ponosi Koszty osobowe, tj. koszty związane zatrudnieniem pracowników na podstawie umowy o pracę. Koszty te obejmują w szczególności:

-wynagrodzenie zasadnicze,

-premie i dodatki,

-narzuty na ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalne, rentowe, chorobowe) naliczone od ww. składników wynagrodzenia, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. składniki kosztów z wyjątkiem narzutów na ubezpieczenia społeczne, stanowią przychody pracowników z tyt. stosunku pracy, wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT jako „wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”. Narzuty na ubezpieczenia społeczne naliczone od wspomnianych składników wynagrodzeń zostały natomiast wprost wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 jako koszty kwalifikowane.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) Spółka w okresie testów dla poszczególnych Projektów nie prowadziła odrębnej ewidencji czasu pracy w pełni poświęconej wykonywaniu czynności z zakresu Działalności B+R, jednakże poszczególni pracownicy Spółki byli delegowani do pracy tylko na konkretnym (...). Jednocześnie Wnioskodawca jest w stanie określić daty wprowadzenia (oraz wyprowadzenia) poszczególnych (...) (doświadczalnych/kontrolnych) do (z) konkretnych (...).

Na podstawie powyższych danych Wnioskodawca jest w stanie ustalić okres zaangażowania poszczególnych Pracowników w Działalność B+R, a jednocześnie, Wnioskodawca uznaje, że całkowity czas pracy Pracownika w (...) doświadczalnym czy kontrolnym (dot. zarówno (...) (...), jak i (...) produkcyjnych) w okresie wprowadzania nowej metody (...) (...) w procesie produkcji (...) stanowi czas pracy przeznaczony na realizację Działalności B+R.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzenie odrębnej ewidencji, w której wyodrębniono by z ogółu czasu pracy Pracowników czas poświęcony na poszczególne zadania, prowadziłoby jedynie do wyodrębnienia czasu wykonania poszczególnych czynności związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, podczas gdy całkowity czas pracy nadal pozostawałby w ścisłym związku z realizacją Działalności B+R.

Zatem, prowadzenie szczegółowej ewidencji czasu pracy Pracowników nie doprowadziłoby do wyodrębnienia części czasu pracy Pracowników niezwiązanej z prowadzeniem Działalności B+R, gdyż w ocenie Wnioskodawcy Pracownicy nie poświęcali czasu na takie czynności.

Wobec powyższego, Wnioskodawca jest w stanie, na podstawie prowadzonych wewnętrznych ewidencji, przypisać czas pracy Pracowników poświęcony na realizację zadań w ramach Projektów wyodrębnionych w ujęciu dziennym, w podziale na poszczególne Projekty. Zatem, Spółka jest w stanie określić procentowy stopień zaangażowania Pracowników Spółki w Działalność B+R w danym miesiącu. Wyznaczona część wynagrodzenia nie obejmuje kwot, które dotyczą wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zatem, Spółka zamierza do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT zaliczyć Koszty osobowe, dla których zdaniem Spółki łącznie spełnione są przesłanki:

-stanowią poniesione przez Spółkę w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

-dotyczą czasu pracy poświęconego na Działalność B+R, czyli części, w jakiej czas przeznaczony na realizację Działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

-nie stanowią wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wobec powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Koszty osobowe wskazane w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) mieszczą się w zakresie należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, a także składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, a ponadto wypełniają wszelkie przesłanki wynikające z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w związku z czym stanowią koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi B+R.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, przykładowo:

-w interpretacji indywidualnej z 10 sierpnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.195.2023.3.MBD,

-w interpretacji indywidualnej z 27 czerwca 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.217.2023.2.MR,

-w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.374.2023.3.KP,

-w interpretacji indywidualnej z 23 maja 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.144.2023.2.IR,

-w interpretacji indywidualnej z 7 marca 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.209.2022.3.MW.

Koszty nabycia materiałów i surowców (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Przepisy ustawy o CIT nie zawierają definicji pojęcia materiałów czy surowców. W związku z tym, posłużyć się należy literalnym znaczeniem tych pojęć. Zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl/), pojęcie „materiałów” oznacza to, z czego są wytwarzane lub składają się przedmioty (surowce, tworzywa, budulce). Natomiast „surowce” należy rozumieć jako materiały podlegające dalszej przeróbce na półwyroby lub wyroby gotowe, tworzywa lub też materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że w orzecznictwie sądów administracyjnych na gruncie przepisów ustawy o CIT o działalności rolniczej oraz działach specjalnych produkcji rolnej funkcjonuje pojęcie „materiału hodowlanego”. Przykładowo w wyroku NSA we Wrocławiu z 3 października 2001 r., sygn. I SA/Wr 1724/99 czytamy, że: „Przepis art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza stosowanie przepisów tej ustawy do przychodów z działalności rolniczej, a taką działalność stanowi hodowla ryb (art. 2 ust. 2 ustawy), bez względu na to czy jest to hodowla oparta o własny materiał hodowlany, czy też pochodzący z zakupu”.

W świetle powyższego, jednym z rodzajów materiału (hodowlanego) są również zdaniem Wnioskodawcy (...), które wykorzystywane są do produkcji produktów (…), w tym (...), których produkcja stanowi przedmiot działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a które to (...) nie są środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji podatkowej zgodnie z art. 16a ustawy o CIT.

Ponadto, przy definiowaniu pojęcia materiałów, w ocenie Wnioskodawcy, pomocniczo można odwołać się również do art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, zgodnie z którym materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. W doktrynie podkreśla się natomiast, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, za materiały i surowce w powyżej przywołanym znaczeniu uznać należy wszelkiego rodzaju dobra nabywane i zużywane w celu wytworzenia produktu, świadczenia usług lub utrzymania infrastruktury.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, w związku z opracowywaniem i testowaniem nowych metod (...) Wnioskodawca ponosi wydatki w zakresie Projektów na nabycie (...) testowych oraz (...) kontrolnych (tj. materiałów produkcyjnych, jako koszt nabycia (...)), (...) i składników do (...) (dodatki (...)) oraz wydatki w postaci kosztów surowców (np. energii elektrycznej oraz wody) wykorzystywanych w (...) (...) doświadczalnych oraz kontrolnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe koszty poniesione w ramach Działalności B+R stanowią koszty poniesione na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową.

Natomiast w zakresie bezpośredniego związku nabywanych materiałów i surowców z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, ustawodawca nie zawarł w przepisach podatkowych szczegółowych objaśnień w tym zakresie, pozostawiając tym samym swobodę podatnikom w zakresie stwierdzenia zaistnienia takiego związku. W przypadku działalności Spółki, której istotnym etapem jest proces testowania nowych metod (...) w zakresie Projektów, bezpośredni związek materiałów i surowców z Działalnością B+R jest zdaniem Spółki ewidentny. Kluczowym elementem Działalności B+R w zakresie Projektów jest sprawdzenie skuteczności nowych metod (...). Jak wskazano powyżej, dopiero przeprowadzając test na pełnym (...) w pełnym cyklu produkcyjnym Spółka może uzyskać informacje o efektach nowych metod (...) w warunkach, w jakich miałoby być praktycznie stosowane.

Powyższemu celowi służyło również nabycie określonych (...), które zostały wykorzystane do przeprowadzenia próby kontrolnej (do (...) (...) kontrolnych).

Dzięki danym dotyczącym takich parametrów jak (...), (...),(...) Spółka mogła dokonać porównania ww. parametrów uzyskiwanych przez (...)a doświadczalne równolegle do parametrów uzyskiwanych przez (...) kontrolne, jak również do parametrów uzyskiwanych przez poprzednie (...) z tych samych (...) (tj. (...), które w danym (...) poprzedzały (...) doświadczalne.

Z uwagi na brak praktyki odnoszącej się do obszaru Wnioskodawcy w zakresie wykorzystania (...) kontrolnych, w ocenie Wnioskodawcy, w analizowanym przypadku koszty nabycia (...) kontrolnych oraz (...), którym (...) te były (…), należy potraktować analogicznie jak koszty nabycia placebo wykorzystywanego w procesie badań klinicznych do weryfikacji skuteczności działania leków. W tym zakresie Wnioskodawca wskazuje, że kwalifikacja kosztów placebo jako kosztów kwalifikowanych rozliczanych w ramach ulgi B+R jest aprobowana przez organy podatkowe (tak np. interpretacja indywidualna z 6 kwietnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.65.2023.3.MR oraz z 5 października 2021 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.238.2021.2.PD).

Ponadto, podczas prac w toku Projektów Spółka wykorzystuje także energię elektryczną i wodę. W związku z przytoczonymi powyżej definicjami pojęć materiałów i surowców, w ocenie Spółki nie powinno budzić wątpliwości, że koszty energii wykorzystywanej w toku przeprowadzania Projektów również stanowią koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Bez energii elektrycznej i wody, które są zużywane w procesie produkcyjnym, niemożliwe byłoby przeprowadzenie pełnego cyklu Projektu.

Pomocniczo, Wnioskodawca odwołuje się do treści Podręcznika Frascati (Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju 2015 r., tłumaczenie za Głównym Urzędem Statystycznym 2018 r., część 4.23., str. 123.), w którym to energia elektryczna została wymieniona wśród pozostałych nakładów bieżących na Działalność B+R, obejmujących nie inwestycyjne zakupy materiałów, zaopatrzenia, sprzętu i usług na potrzeby Działalności B+R prowadzonej przez jednostkę w roku sprawozdawczym. W szczególności, przykładem takich nakładów jest woda i paliwo (w tym gaz i energia elektryczna).

Stanowisko, zgodnie z którym koszty energii zużywanej w działalności badawczo-rozwojowej stanowi koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową jest szeroko akceptowane w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych, m.in. w:

-interpretacji indywidualnej z 29 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.68.2023.2.ZK,

-interpretacji indywidualnej z 31 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.30.2023.2.JMS,

-interpretacji indywidualnej z 31 stycznia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.911.2022.2.JG,

-interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.258.2022.2.PC,

-interpretacji indywidualnej z 2 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.157.2022.2.BM,

-interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.505.2019.2.JKT.

Podsumowując powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, składniki wykorzystywane w toku Działalności B+R, łącznie z energią elektryczną i cieplną zużytą w tym procesie, stanowią materiały i surowce w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Spółka może zatem zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszty nabycia materiałów i surowców zużytych bezpośrednio w toku realizacji Projektów.

Odpisy amortyzacyjne (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach realizacji Projektów Spółka wykorzystuje środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, w szczególności wagi do ważenia (...) oraz urządzenia do transportu (...), itp. Środki te stanowią składniki majątku nabyte przez Spółkę i podlegają amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT. Odpisy amortyzacyjne stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że za koszty działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, przyjmuje wyłącznie tą część odpisów amortyzacyjnych od wspomnianych środków trwałych, która przypadała na okres ich wykorzystania w ramach działalności badawczo-rozwojowej w ramach danego Projektu. Wnioskodawca jest w stanie ustalić, jaka część odpisu amortyzacyjnego przypada na prace związane z Projektami zgodnie z opisaną w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) metodologią. Przyjęte przez Spółkę podejście zakłada, że Spółka przy pomocy systemu informatycznego pozyskuje dane o wysokości odpisów amortyzacyjnych przypadających na środki trwałe wykorzystywane w ogóle procesu produkcji przez Spółkę. Następnie Spółka ustala, jaka część odpisu amortyzacyjnego przypada na poszczególny Projekt na podstawie proporcji. Wskutek takiego działania Spółka dysponuje danymi dotyczącymi wysokości odpisów amortyzacyjnych przypadających na poszczególne Projekty.

Wobec powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT zaliczyć może odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustalone zgodnie z metodologią wskazaną w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

Poprawność tego rodzaju podejścia, zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych częściowo do Działalności B+R stanowią koszty kwalifikowane, potwierdzał wielokrotnie Dyrektor KIS, przykładowo w:

-interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.196.2023.3.MBD,

-interpretacji indywidualnej z 12 lipca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.152.2023.2.ZK,

-interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.208.2023.2.JMS,

-interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2023 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.46.2023.2.PS,

-interpretacji indywidualnej z 8 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.915.2022.3.ZK.

Z uwagi na powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że do kosztów kwalifikowanych, o których mowa odpowiednio w art. 18d ust. 2 pkt 1, ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy o CIT, może zaliczyć Koszty Projektów, na które składają się:

-Koszty osobowe dotyczące realizacji Projektów, w zakresie, w jakim odpowiadają one czasowi pracy poświęconemu na realizowanie Projektów,

-koszty materiałów i surowców bezpośrednio związanych z realizacją Projektów w ramach prowadzonej Działalności B+R,

-odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych do realizacji Projektów w ramach prowadzonej Działalności B+R, ustalonych zgodnie z metodologią wskazaną w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Końcowo nadmienić należy, że powołane przez Wnioskodawcę orzeczenia sądów administracyjnych są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszącymi, w związku z tym, nie mają waloru wykładni powszechnie obowiązującej. Orzeczenia sądowe są dla organu nieocenionym źródłem wiedzy i materiałem poznawczym, bieżąco wykorzystywanym w toku załatwiania spraw. Z tego względu należy pamiętać, że orzeczenia mają charakter indywidualny, nie wiążą organów podatkowych i są formalnie wiążące dla organu podatkowego tylko w konkretnej sprawie. Orzeczenia nie mają mocy prawnej precedensów i charakteru wykładni powszechnie obowiązującej.

Odnosząc się do powołanych interpretacji indywidualnych należy wskazać, że dotyczą one konkretnej i indywidualnej sprawy podatnika w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i w tej danej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00