Sprostowanie błędów pisarskich bez wpływu na sprawę główną - Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2024 r., sygn. II FSK 417/23
Wydanie postanowień dotyczących sprostowania błędu pisarskiego w postanowieniu o wszczęciu postępowania podatkowego, nie ma znaczenia w rozstrzyganej sprawie głównej, której przedmiotem jest wymiar zobowiązania podatkowego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jan Grzęda Sędzia WSA del. Artur Kot po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 1 grudnia 2022 r. sygn. akt I SA/Ol 351/22 w sprawie ze skargi R. N. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 17 maja 2022 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania odwoławczego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę R. N. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania odwoławczego w sprawie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2012 r.
Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:
W odwołaniu od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia 7.06.2021 r. określającej wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2012 skarżący wniósł o zawieszenie postępowania odwoławczego do czasu rozpoznania przez Naczelny Sąd Administracyjny skarg kasacyjnych od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie: z dnia 14.07.2021 r. (I SA/Ol 375/21) w przedmiocie sprostowania błędu pisarskiego w postanowieniach wszczynających postępowania podatkowe w podatku od towarów i usług oraz z dnia 9.09.2021 r. (I SA/Ol 515/21) w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania podatkowego w podatku od towarów i usług do czasu rozstrzygnięcia kwestii błędu pisarskiego. Podniósł, że dopiero w tych postępowaniach sądowoadministracyjnych zostanie rozstrzygnięte, czy postępowanie podatkowe zostało prawidłowo wszczęte.