Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 marca 2024 r., sygn. II SA/Gd 975/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 14 września 2023 r., numer SKO/3432/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej E. N. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pani E. N. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (SKO) z 14 września 2023 r., utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta Nowy Staw z 5 kwietnia 2023 r., odmawiającą przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, spowodowanego opieką nad niepełnosprawną matką.

Zaskarżoną decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Burmistrz odmawiając przyznania wnioskowanego świadczenia, w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że z przeprowadzonego wywiadu przez pracownika socjalnego wynika, iż matka skarżącej ma 81 lat i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Z ostatniego wypisu szpitalnego wynika, że choruje na afazję mieszaną, niedowład połowiczy prawostronny, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zakażenie układu moczowego. Ponadto jest po zawale mózgu. W związku z przebytymi chorobami ma problemy z poruszaniem się. Porusza się bardzo powoli, przy czym ma zachwiania równowagi i zawroty głowy. Nie zgłasza swoich potrzeb fizjologicznych, nosi pampersy od około 3 lat. Stan zdrowia Pani mamy stale ulega pogorszeniu. Organ nie neguje faktu, iż skarżąca w sposób bezpośredni sprawuje opiekę nad matką, jednakże zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej powstała nie później niż do ukończenia 18 r. życia lub w trakcie nauki szkolnej, lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 r. życia. Niepełnosprawność matki według orzeczenia datuje się od dnia 5 marca 2021 r. Z przeprowadzonego wywiadu nie wynika jednoznacznie, iż zakres czynności wyklucza możliwość podjęcia zatrudnienia. Taki zakres czynności nad osobą niepełnosprawną, wykonują nierzadko także osoby aktywne zawodowo. Ponadto tut. ośrodek świadczy usługi opiekuńcze dla osób wymagających opieki w wymiarze do 8 godzin dziennie co w przypadku skarżącej daje możliwość zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00