Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. II SA/Ol 1063/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 lutego 2022 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Bartoszycach na uchwałę Rady Miasta Bartoszyce z dnia 28 czerwca 2018 r. nr XLIX/332/2018 w przedmiocie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Bartoszyce stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały. WSA/wyr.1a – sentencja wyroku (tryb uproszczony)

Uzasadnienie

Rada Miasta Bartoszyce podjęła w dniu 28 czerwca 2018 r. uchwałę nr XLIX/332/2018 w sprawie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Bartoszyce.

Prokurator Rejonowy w Bartoszycach zaskarżył powyższy akt, wnosząc o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości.

W treści skargi Prokurator zarzucił, że uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa, tj. art. 12 ust. 3 w zw. z art. 1 ust. 1 i art. 2 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2018 r. nr 2137 j.t. z późn. zm.) (dalej ustawa lub u.ww.t.) poprzez nie umieszczenie w niej zastrzeżenia, że miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Bartoszyce mogą być usytuowane w określonej odległości od następujących obiektów: szkół, przedszkoli, kościołów oraz cmentarzy, co pozostaje w oczywistej i rażącej sprzeczności z celami wskazanej ustawy, tj. konieczności realizowania obowiązku ograniczania dostępności do alkoholu, w szczególności w stosunku do osób nieletnich.

Jak zauważał Prokurator zgodnie z § 1 ust. 1 zaskarżonej uchwały sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży może odbywać się w ogródkach gastronomicznych przylegających bezpośrednio do tego lokalu gastronomicznego na podstawie stałego zezwolenia wydanego przedsiębiorcy na dany lokal gastronomiczny, pod warunkiem spełnienia innych wymogów określonych przepisami prawa. Zaś zgodnie z ust. 2 tej jednostki redakcyjnej sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w wolnostojących ogródkach gastronomicznych, niezlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie lokalu gastronomicznego, może odbywać się na podstawie odrębnego zezwolenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00