Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gd 760/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2024 roku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. Ż., M. K. i Z. K. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 6 lipca 2023 roku, nr NSP-VIII.7581.1.25.2023.DL w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

J. Ż., M. K. i Z. K. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 6 lipca 2023 r., nr NSP-VIII.7581.1.25.2023.DL, w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Starosta Wejherowski - wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, rozpoznając wniosek J. Ż., M. K. i Z. K., decyzją z dnia 30 grudnia 2022 r. nr GN.6821.19.2020.MN, odmówił zwrotu nieruchomości położonej w R. oznaczonej jako działka nr [...].

W uzasadnieniu wskazał, że decyzją Naczelnika Miasta R. z 3 grudnia 1983 r., wydaną na wniosek D., wywłaszczono tę nieruchomość, stanowiącą własność K.K. (postanowieniem z dnia 4 grudnia 1983 r. sprostowano imię osoby wywłaszczonej). Organ wyjaśnił, że zgodnie z zapisami widniejącymi w decyzji wywłaszczeniowej, wywłaszczenia dokonano pod budowę stacji paliw. Zgodnie z pieczęcią decyzja stała się ostateczna w dniu 2 marca 1984 r. Następnie Wojewoda Gdański - decyzją z 22 czerwca 1992 r. -stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. przez C. (obecnie P. S.A.) prawa użytkowania wieczystego działki nr [...] o powierzchni 3958 m2, obręb [...], nr KW [...]. Jak wyjaśnił Starosta, powołując się na art. 229 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 ze zm.; w skrócie "u.g.n."), roszczenie, o którym mowa w art. 136 ust. 3 u.g.n. nie przysługuje, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy nieruchomość została sprzedana albo ustanowiono na niej prawo użytkowania wieczystego na rzecz osoby trzeciej i prawo to zostało ujawnione w księdze wieczystej. Ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na nieruchomości objętej wnioskiem o zwrot przed wejściem w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi więc przesłankę merytoryczną do odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Organ powołał się też na wyroki sądów administracyjnych, z których wynika, że oddanie w użytkowanie wieczyste wywłaszczonej nieruchomości osobie trzeciej stanowi przeszkodzę do jej zwrotu, ponieważ nie znajduje się ona w posiadaniu ani Skarbu Państwa, ani jednostki samorządu terytorialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00