Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gl 1546/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w D. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 2 sierpnia 2023 r. nr IFXIV.7840.10.37.2022 w przedmiocie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta D. z dnia 4 sierpnia 2022 r. nr [...], 2. zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz strony skarżącej 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta D. decyzją z dnia 4 sierpnia 2022 r., nr [...], odmówił zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego i udzielenia M. Sp. z o.o. z siedzibą w D. (inwestor) pozwolenia na budowę dwunastu budynków mieszkalnych jednorodzinnych z infrastrukturą techniczną (wewnętrzna instalacja gazu) I etap budynki od 1 do 4 na działce nr [...] obręb [...] przy ul. [...].

Jako podstawę prawną decyzji organ I instancji wskazał art. 35 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (obecnie: t.j. Dz.U. z 2023 roku, poz. 682 ze zm. dalej w skrócie PrBud) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie: t.j. Dz.U. z 2023 roku, poz. 775 ze zm., dalej w skrócie k.p.a.).

Jako powód odmowy organ podał, że inwestor nie wykazał prawnie udokumentowanego dojazdu do działki inwestycyjnej nr [...]. Organ wskazał, że działka nr [...] posiada faktyczny dostęp do nieruchomości drogowej realizowany w ten sposób, że wkroczenie przez właściciela nieruchomości inwestycyjnej na działkę nr [...], następnie działkę nr [...] jako współwłaściciela tych nieruchomości powoduje, że może on, z obszaru tych dwóch ostatnich działek wykonać, służebność drogową w postaci przechodu i przejazdu przez działkę nr [...], która jest nieruchomością obciążaną tymi służebnościami w stosunku do działki [...] i [...]. Powyższe jednak budzi wątpliwości trwałości tego stosunku w sensie prawnym - w okolicznościach bowiem zbycia przez inwestora udziału w działce [...] lub/i działce [...] powyższa konfiguracja ulegnie załamaniu, brak bowiem będzie czynnika o charakterze prawno-cywilnym łączącego z działką sporną [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00