Zmiana czasu zimowego na letni - praktyczne wskazówki dla pracodawców
W Niedzielę Wielkanocną, w nocy z 30 na 31 marca czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Pracownicy przepracują tej nocy jedną godzinę mniej, niż obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Jak zmiana czasu wpłynie na ich wynagrodzenie?
Czas pracy 2024. Planowanie, rozliczanie i ewidencja >>>
Ustalanie wymiaru czasu pracy w 2024 r. >>>
W związku ze zmianą czasu z zimowego na letni pracownicy przepracują jedną godzinę mniej niż obowiązujący ich wymiar czasu pracy. W marcu 2024 r. pracownicy przepracują 167 godzin, zamiast nominalnych 168 godzin.
Pracodawca musi natomiast zapłacić pracownikowi wynagrodzenie za taką liczbę godzin, jaką powinien on przepracować w danym okresie rozliczeniowym zgodnie z wymiarem czasu pracy, w jakim jest zatrudniony. Niedopracowanie wymiaru godzin z powodu zmiany czasu z zimowego na letni nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika, który otrzymuje je w stawce miesięcznej (art. 94 pkt 2 Kodeksu pracy).
Za godzinę niedopracowaną z powodu zmiany czasu zimowego na letni trzeba pracownikom zapłacić wynagrodzenie.
W przypadku gdy pracownik jest wynagradzany stawką godzinową, również powinien otrzymać wynagrodzenie za taką liczbę godzin, jaką przepracuje zgodnie z wymiarem czasu pracy, który go obowiązuje, i liczbą godzin, jaka przypada do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. W takiej sytuacji pracownik powinien otrzymać za nieprzepracowaną godzinę wynikającą ze zmiany czasu wynagrodzenie przestojowe.
Pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu z zimowego na letni nie przysługuje dodatkowo rekompensata za pracę w święto, ponieważ do takiej pracy nie doszło.
Za pracę w święto uważa się bowiem pracę między godz. 6.00 w tym dniu a godz. 6.00 następnego dnia. Jeśli pracownicy pracujący na nocnej zmianie zakończą pracę wcześniej, czyli przed godz. 6.00 w Niedzielę Wielkanocną 31 marca 2024 r., to nie mają prawa do rekompensaty za pracę w święto. Jedynie praca po godz. 6.00 w Wielkanoc uprawnia ich do takiej rekompensaty.
Prawo do świadczeń za pracę w święto pracownicy mieliby także wówczas, gdyby w zakładzie pracy ustalono inne godziny pracy w święto. Pracodawca może bowiem określić w przepisach wewnątrzzakładowych inne godziny takiej pracy niż wynikające z Kodeksu pracy (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy).
Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 4/2024 r.
Rozliczanie pracy w nocy podczas zmiany czasu z zimowego na letni w Niedzielę Wielkanocną >>>