Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gd 773/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2024 roku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi V. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 21 lipca 2023 roku, nr SKO Gd/4136/23 w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

V. R. (dalej jako: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej jako: SKO) z 21 lipca 2023 r., nr SKO Gd/4136/23, w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji wydanej w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prezydent Miasta Gdyni (dalej jako: Prezydent) - decyzją z 9 czerwca 2020 r. odmówił przyznania V. R. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad ojcem – H. S., powołując się na art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm.), dalej "u.ś.r.".

Po rozpatrzeniu odwołania skarżącej, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku - decyzją z dnia 28 września 2020 r. - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Kolegium uznało wprawdzie, że motywy, jakimi kierował się Prezydent, nie były prawidłowe w świetle treści wyroku Trybunatu Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), jednak wnioskodawczyni nie spełnia również innych przesłanek przyznania świadczenia, określonych w art. 17 u.ś.r., w szczególności brak jest związku przyczynowo - skutkowego między niepodejmowaniem zatrudnienia przez skarżącą a koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym. Organ odwoławczy stwierdził też, że skoro żona ojca skarżącej nie jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, to zachodzi też przesłanka negatywna przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wynikająca z przepisów art. 17 ust. 5 u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00