Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. III SA/Kr 1350/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 31 stycznia 2024 roku sprawy ze skargi M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 16 czerwca 2023 r., nr SKO/ŚR/4111/180/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżący M. R. wniósł o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką S. R., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z 4 października 2006 r. przy czym ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 17 lipca 2006 r.

Decyzją Prezydenta Miasta Krakowa z 2 stycznia 2023 r., nr SO-04.8252.446.2022-1/22 orzeczono o odmowie przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką.

Wskazując na okoliczności faktyczne sprawy organ pierwszej instancji podał, że matka skarżącego jest wdową i zamieszkuje wspólnie ze skarżącym. Ma 88 lat i stan jej zdrowia wymaga wsparcia ze strony innych osób. Choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową, niedosłuch i wiele innych chorób. Samodzielnie nie opuszcza mieszkania, wymaga stałej pomocy i wsparcia zarówno w czynnościach pielęgnacyjnych jak i w czynnościach gospodarczych i jak stwierdził organ - nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, a skarżący sprawuje całodobową opiekę nad matką zabezpieczając jej wszystkie potrzeby życiowe. Jak ustalono, skarżący prowadził działalność gospodarczą, którą zamknął i od tamtej pory sprawuje opiekę nad matką. W związku ze sprawowaniem opieki skarżący przygotowuje posiłki, karmi matkę, ubiera oraz pomaga w załatwieniu spraw urzędowych. Ze względu na opiekę, nie może podjąć zatrudnienia, nawet w niepełnym wymiarze. Ostatecznie organ pierwszej instancji stwierdził, że przyczyną odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia jest niespełnienie przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, która uzależnia ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00