Trzynastkę za 2023 rok należy wypłacić do 29 marca
Pracownicy zatrudnieni w jednostkach sfery budżetowej powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2023 r. tzw. trzynastkę do 31 marca 2024 r. W 2024 r. 31 marca przypada w niedzielę, ale termin wypłaty trzynastki nie ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy przypadający po tym dniu. Wypłaty należy dokonać do 29 marca 2024 r. Komu przysługuje i jakie są warunki otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2023 rok?
Dodatkowe wynagrodzenie roczne – wysokość, zasady nabywania prawa i wypłaty >>>
Trzynastka za 2023 r. – odpowiedzi na 9 pytań Czytelników >>>
Na prawo do trzynastki nie wpływa rodzaj umowy o pracę, wymiar czasu pracy ani ogólny staż pracy pracownika, lecz przepracowanie przez niego w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Zasady nabywania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ustalania jego wysokości oraz wypłacania reguluje ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne
Uprawnionymi do trzynastki są m.in. pracownicy:
- państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy,
- zatrudnieni w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz w sądach i trybunałach,
- samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.
Przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie mają zastosowania do:
- osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
- żołnierzy oraz funkcjonariuszy m.in. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej.
Warunki otrzymania dodatkowego wynagrodzenia
Prawo do trzynastki nie jest uzależnione od rodzaju umowy o pracę ani od wymiaru czasu pracy pracownika czy też jego ogólnego stażu pracy. Nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego zależy przede wszystkim od okresu przepracowanego u pracodawcy, u którego zatrudnienie umożliwia otrzymanie tego wynagrodzenia. Podstawowy warunek, jaki musi spełnić pracownik, aby nabyć prawo do nagrody rocznej w pełnej wysokości, to przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.
Jeżeli pracownik nie przepracował u danego pracodawcy wskazanego okresu, to prawo do wynagrodzenia rocznego nabywa w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, ale pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).
Przy ustalaniu długości okresu zatrudnienia wpływającego na prawo do trzynastki korzystanie z urlopu wypoczynkowego jest traktowane na równi z okresem świadczenia pracy (art. 172 Kodeksu pracy).
Z obowiązku przepracowania co najmniej 6 miesięcy w trakcie roku kalendarzowego są zwolnieni m.in.:
- nauczyciele i nauczyciele akademiccy, z którymi nawiązano stosunek pracy w trakcie roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),
- pracownicy zatrudnieni do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż 3 miesiące,
- osoby korzystające z urlopów: wychowawczego, macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, dla poratowania zdrowia, do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego (dotyczy nauczycieli, w tym akademickich).
Kiedy pracodawca powinien wypłacić trzynastkę
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie, a więc najpóźniej 31 marca następnego roku. Natomiast pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, dodatkowe wynagrodzenie roczne należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy.
W 2024 r. 31 marca przypada w niedzielę, ale termin wypłaty trzynastki nie ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy przypadający po tym dniu. Wypłaty należy dokonać do 29 marca 2024 r.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacone z opóźnieniem zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odsetek z tego tytułu.
Jak ustalić wysokość dodatkowego wynagrodzenia za 2023 rok przeczytasz w najnowszym wydaniu Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 3/2024 >>>