Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 795/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędziowie Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 3 października 2023 roku sprawy ze skargi L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 8 marca 2023 r., nr SKO-NP-4115-520/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca L. K. wniosła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką S. M., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, gdzie stopień niepełnosprawności datuje się od 13 marca 2019 r.

Decyzją Burmistrza S. z 13 października 2022 r., znak: [...] orzeczono o odmowie przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na niepełnosprawną matkę.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ pierwszej instancji nie kwestionował faktu sprawowania opieki przez skarżącą nad niepełnosprawną matką jednak, opieka ta w ocenie organu, nie wymaga pełnego zaangażowania ze strony skarżącej w rozumieniu art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Kolejną negatywną przesłanką do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego był w ocenie organu moment powstania niepełnosprawności matki skarżącej, która to przesłanka wynika z cytowanego powyżej art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zwrócono też uwagę na obowiązek alimentacyjny pozostałych dzieci osoby wymagającej opieki, które mogą współdzielić opiekę nad matką ze skarżącą.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca zakwestionowała zapadłe rozstrzygnięcie powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. K 8/13. Skarżąca wniosła o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00