Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. II OSK 2798/19
W postępowaniach wszczętych przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, organ wydający decyzję po tej dacie powinien stosować nowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązujące w dniu orzekania, a nie plany sprzed 1995 roku, które utraciły moc prawną z dniem 31 grudnia 2003 r.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Broda po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 3042/18 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] czerwca 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 marca 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 3042/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] czerwca 2017 r. w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
[...] sp. z o.o. w W. (dalej: skarżąca) wnioskiem z 9 sierpnia 1999 r. wystąpiła do Burmistrza Gminy [...] o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie zakładu utylizacji odpadów na terenie działek nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] z obrębu [...], położonych w [...].
W toku toczącego się postępowania, Burmistrz Gminy [...] decyzją z [...] lipca 2016 r. odmówił ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla ww. inwestycji. Zaskarżoną decyzją, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie, po rozpatrzeniu odwołania skarżącej od ww. decyzji Burmistrza Gminy [...], utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Po przeprowadzeniu postępowania, analizie programu inwestycji przedstawionego we wniosku z 9 sierpnia 1999 r. oraz zbadaniu ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta [...], zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy [...] nr [...] z [...] maja 1993 r., (Dz.U. [...]), stwierdzono niezgodność planowanego zamierzenia inwestycyjnego z ustaleniami tego planu.