Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Rz 1757/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak Sędziowie WSA Elżbieta Mazur - Selwa AWSA Karina Gniewek - Berezowska /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 27 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi T. N. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie budowy budynku gospodarczego - skargę oddala -
Uzasadnienie
Przedmiotem kontroli Sądu jest decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (dalej: "PWINB", "organ odwoławczy", "organ II instancji") z dnia [...] października 2021 r. nr [...] umarzająca postępowanie w sprawie budowy budynku gospodarczego.
W podstawie prawnej decyzji wskazano art. 138 § 1 pkt 2 w związku z art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.; dalej "k.p.a."), a jej wydanie poprzedzało postępowanie administracyjne o następującym przebiegu:
Decyzją z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] (dalej: "PINB", "organ I instancji") umorzył w całości postępowanie w sprawie dwóch otworów okiennych w ścianie budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz dwóch otworów okiennych i jednego otworu w ścianie budynku gospodarczego, położonych na działce o nr ewid. [...] w [...], stanowiącej własność A.P, przy granicy z działką o nr ewid. [...].
Decyzją z dnia [...] marca 2021 r. nr [...], PWINB uchylił w całości ww. decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, zlecając przeprowadzenie odrębnych postępowań obejmujących kwestię legalności budowy budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego.
W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, organ I instancji, decyzją z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...], umorzył w całości prowadzone postępowanie w sprawie budowy budynku gospodarczego. Organ podał, że w trakcie kontroli przeprowadzonej w dniu 8 lipca 2020 r. stwierdzono, że na ww. działce znajduje się budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy. Budynek gospodarczy ma długość ok. 15,67 m przy granicy z działką o nr ewid. [...] oraz ok. 2,6 m przy granicy z działką o nr ewid. [...] - ściana bez otworów. Ściana północno-zachodnia budynku gospodarczego położona jest bezpośrednio przy granicy z działką nr ewid. [...]. W ww. ścianie znajdują się dwa otwory okienne o wymiarach 1,2x1,2 m i 0,6x0,8 m oraz jeden otwór o wymiarach 0,5x0,5 m. Właścicielka działki nr ewid. [...], nie przedstawiła dokumentów związanych z budową budynków. Poinformowała natomiast, że oba budynki zostały wybudowany przez jej dziadka J.N. w latach 1960-1961, co potwierdził również właściciel działki sąsiedniej nr ewid. [...] – T.N. Jak ustalono, otwory w ścianie budynku gospodarczego przy granicy z działką o nr ewid. [...] wykonane zostały w trakcie budowy budynku. Nie udało się odnaleźć dokumentacji związanej z budową ww. budynków, w związku z czym organ stwierdził, że budynek gospodarczy wybudowany został bez wymaganego pozwolenia na budowę. Jednocześnie organ stwierdził, że budynek gospodarczy na działce nr ewid. [...] jest zlokalizowany bezpośrednio przy granicy z działką o nr ewid. [...], a granice nieruchomości nie uległy zmianie. Z decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] wynika, że granica na gruncie została ustalona w oparciu o szkice polowe z pomiaru bezpośredniego wykonanego w 1975 r. przez OPGK w [...]. Uprawniony geodeta dokonał czynności ustalenia granicy i przedłożył operat techniczny, włączony do zasobu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w [...] w dniu [...] czerwca 2009 r. pod nr [...]. Według PINB z dokumentów wynika, że granica pomiędzy ww. działkami przebiega po ścianie szczytowej budynku i w okresie jego budowy przebiegała jak w stanie obecnym.