Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. II OSK 1398/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. K. i R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 28 listopada 2018 r. sygn. akt II SA/Gl 735/18 w sprawie ze skargi P. K. i R. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 28 listopada 2018 r. sygn. akt II SA/Gl 735/18 oddalił skargę P. K. i R. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w T. (dalej: PINB) decyzją z [...] stycznia 2018 r. nr [...], na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2017 r., poz. 1332 ze zm., dalej: Prawo budowlane), nakazał P. K. i R. K. jako inwestorom rozbiórkę budynku garażowo-gospodarczego zlokalizowanego na działce nr [...] przy ul. [...] w T., wybudowanego bez wymaganego pozwolenia organu administracji architektoniczno-budowlanej, z naruszeniem obowiązujących przepisów.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że garaż zlokalizowany na działce nr [...] jest posadowiony na dwóch gazociągach, bez stosownych uzgodnień oraz z naruszeniem przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadać powinny budynki i ich usytuowanie (co potwierdził gestor sieci gazowej). W toku postępowania inwestorzy nie przedstawili dokumentów związanych z jego budową, twierdząc, że obiekt nie jest garażem, lecz wiatą garażowo-gospodarczą o powierzchni 40m², tj. powierzchni nie przekraczającej 50m², na którą zgodnie z ustawą Prawo budowlane nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jak również zgłoszenie zamiaru jego budowy, a jego lokalizacja nie stoi w sprzeczności z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right