Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 października 2023 r., sygn. II SA/Lu 708/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Asesor sądowy Anna Ostrowska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 października 2023 r. sprawy ze skargi [...] w L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2023 r., znak: [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania wstępnego projektu podziału działki oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...] czerwca 2023 r., znak: [...], wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 144 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm., dalej: k.p.a.) w związku z art. 93 ust. 1 i 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344, dalej: u.g.n.), po rozpoznaniu zażalenia W. I. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L., Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta L. z [...] kwietnia 2023 r., znak: [...] negatywnie opiniujące wstępny projekt podziału nieruchomości położonej w L. przy ul. [...], oznaczonej jako działka nr [...].

W uzasadnieniu postanowienia organ pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowiącego załącznik do uchwały Rady Miasta L. z 26 września 2002 r., nr 1688/LV/2002 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina – część II (Dz. Urz. Woj. Lub. Nr 124, poz. 2671), działka nr [...] znajduje się na obszarze oznaczonym symbolem [...] — tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, na działkach położonych na zboczach dolin z wyznaczoną strefą ogrodów, o maksymalnej wysokości budynków - I kondygnacja, z możliwością realizacji poddasza użytkowego w stromym dachu. Celem podziału jest wydzielenie pięciu działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Organ podniósł, że na rysunku planu przedmiotowa działka nie posiada wrysowanych postulowanych linii podziału. Z § 29 planu wynika, że na terenach mieszkaniowych [...] z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną ustala się m. in. nieprzekraczalną linię zabudowy kubaturowej i układ podziałów wewnętrznych - zgodnie z rysunkiem planu. Stosownie do § 2 planu, postulowane linie podziałowe - oznaczone na rysunku planu linią przerywaną jako granice podziału terenu o tym samym przeznaczeniu — dają w istocie możliwość podziału, wskazują tym samym na ilość dopuszczonych parceli w obrębie tej samej funkcji, ich obecność nie jest uznaniowa, a obowiązująca. Analogicznie ich brak - nie daje możliwości podziału. W przedmiotowej sprawie na rysunku planu istniejąca granica działki nr [...] została wrysowana linią przerywaną, a wewnątrz niej nie widnieją przerywane postulowane linie podziałowe - plan zatem nie przewiduje możliwości parcelacji tej działki. Jest to również spójne z § 29 ust. 2 pkt 9 planu, w którym widnieje zapis o zakazie wtórnych podziałów działek. Ponadto ust. 2 pkt 2 tej normy stanowi, że dla terenu M4b ustala się nieprzekraczalną linę zabudowy oraz układ podziałów wewnętrznych zgodnie z rysunkiem planu. Jeśli zatem na rysunku planu dla przedmiotowej działki w obrębie M4b nie ma przewidzianego wewnętrznego układu podziału, podział ten nie jest dopuszczalny. "Względny charakter" postulowanych linii podziałowych polega na dopuszczeniu przez plan możliwości dokonywania korekt w obrębie terenu wyznaczonego liniami rozgraniczającymi np. przesunięć pod warunkiem zachowania relacji zewnętrznych, ich ilości oraz spełnienia innych zapisów planu pozwalających na to, aby dana działka mogła być zagospodarowana zgodnie z planem. W ocenie organu, wydzielenie pięciu działek pod zabudowę mieszkaniową w obrębie tej samej funkcji jest bezsprzecznie podziałem wtórnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00