Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 października 2023 r., sygn. VIII SA/Wa 503/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Nawrot, Sędziowie Sędzia WSA Justyna Mazur (sprawozdawca), Sędzia WSA Iwona Szymanowicz- Nowak, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Radomiu w trybie uproszczonym w dniu 19 października 2023 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z 31 maja 2023 r., znak [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania Sądu jest decyzja z 31 maja 2023 r. Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. (dalej: Kolegium, organ odwoławczy lub SKO), wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 775, dalej: k.p.a. ), którą Kolegium utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy P. (dalej: organ I instancji lub Wójt) z 6 kwietnia 2023 r. w sprawie odmowy przyznania M. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką E. K..

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie sprawy:

M. K.(dalej: strona, skarżąca) w dniu 20 października 2022 r. wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad niepełnosprawną matką E. K., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności wydanym do 31.08.2023 r.

Odmawiając wnioskowanego świadczenia, organ I instancji przedstawił tok postępowania i powołał przepisy dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego, tj. art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 1b, art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 390). Podał, że sprawę rozpoznaje po raz trzeci. Wskazał, iż skarżąca ma 42 lata, nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, nie posiada gospodarstwa rolnego, nie pracuje zawodowo, nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej, sprawuje stałą opiekę nad matką, nadal z nią mieszka oraz z 10- letnią córką K., prowadzą odrębne gospodarstwo domowe. Dalej opisał charakter sprawowanej opieki wnioskodawczyni nad niepełnosprawną matką. Dodał, iż E. K. ma jeszcze pięcioro dzieci, ale skarżąca jako jedyna sprawuje opiekę nad swoją matką, dba o nią jak tylko potrafi. Ze względu na niespełnienie warunku określonego w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych organ I instancji odmówił jednak prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00