Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 października 2023 r., sygn. II SA/Lu 573/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Asesor sądowy Brygida Myszyńska-Guziur (sprawozdawca) Protokolant Referent Justyna Kłosowska-Pietrynko po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2023 r. sprawy ze skargi M. S. i P. S. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 12 maja 2023 r. znak: ZOA-XVII.7721.27.2022 w przedmiocie usunięcia nieprawidłowości z miejsca parkingowego oddala skargę.

Uzasadnienie

M. S. i P. S. (dalej również jako "strona", "skarżący"), wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie

z dnia 12 maja 2023 r. w przedmiocie usunięcia nieprawidłowości z miejsca parkingowego.

Zaskarżone do tut. Sądu rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin (dalej również jako "PINB", "organ I instancji") działając na wniosek M. W., wszczął postępowanie administracyjne w sprawie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych na terenie działki nr ewid. [...] przy ul. [...] w L..

Podczas czynności kontrolnych ustalono, że na działce znajdują się dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznaczone nr [...] Usytuowanie ww. miejsc parkingowych jest zgodne z planem zagospodarowania terenu, będącym załącznikiem do decyzji Prezydenta Miasta Lublin o pozwoleniu na budowę z 8 grudnia 2017 r. oraz decyzją PINB o pozwoleniu na użytkowanie z 4 października 2019 r. Ponadto ustalono, że miejsca parkingowe są oznaczone znakami poziomymi i pionowymi jako przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Na miejscu nr [...] zamontowana była blokada (w czasie kontroli złożona, w związku z czym uznano, że przedmiotowe miejsce parkingowe jest dostępne), natomiast na miejscu nr [...] zamontowana blokada została uszkodzona (tym samym uznano, że przedmiotowe miejsce parkingowe jest ogólnodostępne). Z wyjaśnień złożonych przez przedstawicieli zarządcy i inwestora wynika, że blokady zostały zamontowane przez inwestora już po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, a wszystkie miejsca parkingowe, również miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, zostały sprzedane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00