Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 lutego 2024 r., sygn. II SA/Ol 1034/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 lutego 2024 r. sprawy ze skargi M. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z 7 sierpnia 2023 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], działając z upoważnienia Wójta Gminy [...] (dalej jako: "organ I instancji"), odmówił M. A. (dalej jako: "skarżąca", "strona") przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojczymem J. D.

W uzasadnieniu organ I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy oraz przytoczył przepisy regulujące przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Podniósł, że na skarżącej ciąży obowiązek alimentacyjny względem ojczyma. Odmowę przyznania wnioskowanego świadczenia oparł natomiast na przesłance wynikającej z przepisu art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, wskazując, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia.

Odwołanie od tej decyzji wniosła strona, która stwierdziła, że nie zgadza się z rozstrzygnięciem organu I instancji.

Po rozpatrzeniu odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Elblągu (dalej jako: "organ odwoławczy", "Kolegium") decyzją z 25 września 2023 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że odnośnie do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na przesłankę określoną w art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. powstanie niepełnosprawności w okresie późniejszym niż do ukończenia 18. lub 25. roku życia, Kolegium stoi na stanowisku, iż jest ona niezasadna. Wyjaśniono, że orzecznictwo sądów administracyjnych (ukształtowane na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13) w tym zakresie jest ugruntowane i Kolegium podzieliło pogląd, według którego nie jest dopuszczalne oparcie decyzji odmownej na tej części przepisu art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych, która została uznana za niezgodną z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00