Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Bd 929/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) sędzia WSA Grzegorz Saniewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2023 r. nr [...] Burmistrz G. odmówił skarżącej M. W. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką H. M., uzasadniając to niespełnieniem w sprawie przesłanki, o której mowa w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.), ponieważ z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, którym legitymuje się matka skarżącej, wynika że niepełnosprawność istnieje u niej od 71. roku życia. W związku z tym organ I instancji stwierdził, że w sprawie brak jest możliwości przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego oraz objęcia jej składką zdrowotną i społeczną.

Od powyższej decyzji skarżąca wniosła odwołanie, wskazując, że w grudniu 2022 r. jej matka przeszła rozległy udar i została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności. Podniosła również, że pierwszy udar jej matka miała już w 2019 r., a po nim jej stan zdrowia był na tyle dobry, że skarżąca mogła jednocześnie zajmować się matką i pracować dorywczo. Jednak po kolejnym udarze w grudniu 2022 r. matka wymaga całkowitej opieki (polegającej m.in. na myciu, ubieraniu, podawaniu leków, szykowaniu posiłków), a skarżąca – jak wskazała – nie jest już w stanie podjąć żadnej pracy, nawet dorywczej.

Po rozpatrzeniu odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) decyzją z dnia [...] czerwca 2023 r. nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji. W treści uzasadnienia organ II instancji wskazał m.in., że z akt sprawy wynika w szczególności, że skarżąca jest córką H. M., która zaliczona została do znacznego stopnia niepełnosprawności od [...] lutego 2023 r. oraz że w aktach znajdują się oświadczenia dzieci niepełnosprawnej H. M. - Ł. M. , K. M. oraz I. M., którzy wskazali, że nie mogą się opiekować matką. Ponadto Kolegium wskazało szczegółowo na historię zatrudnienia skarżącej (w latach [...] działalność gospodarcza, trwająca ok. 1 rok 3 miesiące; [...] r. – działalność gospodarcza, trwająca ok. 3 lata 9 miesięcy; [...] praca na pół etatu, [...] praca na pełen etat; w okresie [...] skarżąca zarejestrowana w PUP; w okresie 11[...] praca na umowę zlecenie) wskazując, że skarżąca w wieku 48 lat łącznie przepracowała ok. 5 lat i 9 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00