Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Bd 953/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) sędzia WSA Grzegorz Saniewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi R. Z-M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] maja 2023 r. [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2023 r. nr [...] Burmistrz M. W. po rozpoznaniu wniosku skarżącego [...] odmówił przyznania mu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym synem [...]. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że skarżący posiada prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz że przedłożył on jednocześnie decyzję ZUS o wstrzymaniu wypłaty renty od dnia [...] kwietnia 2023 r. Mając powyższe na uwadze organ powołał się na treść art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia [...] listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 390 ze zm., dalej powoływana jako "uśr") i wyjaśnił, że wstrzymanie przez skarżącego wypłaty renty nie pozbawia go jednak prawa do niej, ponieważ prawo to jest niezbywalne, a ustawodawca nie przewidział możliwości wyboru pomiędzy świadczeniem rentowym a pielęgnacyjnym. W związku z tym zdaniem organu I instancji w sprawie nie zostały spełnione przesłanki uprawniające skarżącego do otrzymania wnioskowanego świadczenia.

Od powyższej decyzji skarżący wniósł odwołanie, wskazując w nim na konieczność zastosowania rozwiązania polegającego na umożliwieniu osobie uprawnionej wyboru jednego ze świadczeń pielęgnacyjnego lub emerytalno-rentowego. Powołał się przy tym na orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00