Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 stycznia 2022 r., sygn. III SA/Gd 926/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 13 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 marca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 20 stycznia 2021 r. Wójt Gminy odmówił M. K. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem M. K.

Organ ustalił, że skarżąca opiekuje się mężem , który choruje na migotanie przedsionków, raka nerki, arytmię serca, stwardnienie zanikowe boczne. Orzeczeniem z dnia 4 grudnia 2000 r. został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności, przy czym nie da się ustalić, od kiedy niepełnosprawność istnieje, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się na dzień 21 września 2017 r. W tej sytuacji należy uznać, że niepełnosprawność powstała po ukończeniu przez niego 25. roku życia. Skarżąca ponadto ma ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego od dnia 28 sierpnia 2020 r. W tej sytuacji nie było podstaw do przyznania wnioskodawczyni świadczenia pielęgnacyjnego.

Po rozpatrzeniu odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia 10 marca 2021 r., nr [...], utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. Po przytoczeniu przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczących świadczenia pielęgnacyjnego oraz akceptując ustalony przez organ pierwszej instancji stan faktyczny SKO wskazało, że podstaw do odmownego rozpatrzenia wniosku nie dawało stwierdzenie tzw. przesłanki wieku osoby niepełnosprawnej, związanej z momentem powstania niepełnosprawności , w tym jej stwierdzenia u osoby dorosłej ( art. 17 ust.1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych). Kolegium szeroko odniosło się przy tym do skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 oraz orzecznictwa sądów administracyjnych w tej kwestii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00