Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 5 września 2023 r., sygn. II PSKP 71/22
1. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, w kontekście art. 23(1) Kodeksu pracy, powoduje przejęcie zatrudnionych pracowników, jednak nie powoduje odpowiedzialności nowego pracodawcy za zobowiązania wynikające ze stosunków pracy powstałych przed przejęciem.
2. Wybór świadczenia przemiennego przez pracownika zgodnie z art. 365 § 2 Kodeksu cywilnego w związku z art. 61 § 1 k.c. nie stoi w sprzeczności z zasadami prawa pracy i nie pozbawia pracownika prawa do przywrócenia do pracy w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę przez poprzedniego pracodawcę.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romuald Dalewski (przewodniczący)
SSN Robert Stefanicki (sprawozdawca)
SSN Renata Żywicka
w sprawie z powództwa A.M.
przeciwko Syndykowi Masy Upadłości P Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w W. oraz P.1 Spółce Akcyjnej z siedzibą w W.
o odszkodowanie, premię, przywrócenie do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 września 2023 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie
z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. akt VII Pa 39/20,
oddala skargę kasacyjną bez obciążania skarżącej kosztami zastępstwa procesowego stron pozwanych w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Powódka A.M. dochodziła od pozwanego Syndyka Masy Upadłości P. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w W. i P.1 S.A. w W. wskazanych kwot wraz z odsetkami za opóźnienie od dnia doręczenia pozwanej spółce odpisu pozwu do dnia zapłaty tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem i nieuzasadnione wypowiedzenie jej umowy o pracę, a także kwoty 20.400 zł tytułem niewypłaconego dodatku do wynagrodzenia – premii za okres od maja 2015 r. do lutego 2018 r. Dodatek do wynagrodzenia (premia) wynikał z zawartego między stronami porozumienia, miał charakter promocyjny motywujący pracowników do pracy. W toku postępowania w miejsce odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy wniosła o przywrócenie jej do pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right