Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.709.2023.2.KP

Powstanie przychodu w sytuacji nabycia udziałów w zamian za wkład pieniężny po cenie nominalnej niższej niż cena rynkowa.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 listopada 2023 r. (wpływ 24 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: „PIT”) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm. dalej: „ustawa o PIT”).

A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej zwana: „Spółką”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Spółka zostanie przekształcona zgodnie z odpowiednimi przepisami Kodeksu spółek handlowych, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy podjęli uchwałę o przekształceniu Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast na moment złożenia wniosku przekształcenie Spółki nie zostało wpisane do Rejestru Przedsiębiorców KRS. Po przekształceniu Wnioskodawca będzie pełnić funkcję członka zarządu Spółki. Wnioskodawca nie jest aktualnie wspólnikiem Spółki.

Po przekształceniu Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością planowane jest podjęcie działań, w ramach których Wnioskodawca obejmie mniejszościowy udział w kapitale zakładowym Spółki. W tym celu planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki i objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym przez Wnioskodawcę w zamian za wkład pieniężny. Czynności te zostaną wykonane zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Podwyższenie kapitału zostanie pokryte wkładem pieniężnym w wysokości wartości nominalnej obejmowanych udziałów (nie wystąpi tzw. agio). Wartość rynkowa udziałów objętych przez Wnioskodawcę będzie wyższa od ich wartości nominalnej oraz od wkładu wnoszonego przez Wnioskodawcę na moment objęcia udziałów.

Pytanie

Czy w zakresie zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, nabycie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce po ich cenie nominalnej niższej niż ich wartość rynkowa spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy w momencie ich objęcia przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, nabycie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce po ich cenie nominalnej niższej niż ich wartość rynkowa nie spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy w momencie ich objęcia przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT.

Uzasadnienie Stanowiska Wnioskodawcy.

Brak przepisu konstytuującego przychód w związku z planowanym objęciem udziałów.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych określają przepisy ustawy o PIT. Skutki podatkowe na gruncie podatku dochodowego powinny więc być rozpatrywane w odniesieniu do Wnioskodawcy i dokonywanej przez niego czynności nabycia udziałów na gruncie ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT źródłem przychodu są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Zdaniem Wnioskodawcy jedynym źródłem przychodów, o jakim możemy mówić w opisywanej sytuacji są przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, szczegółowo zdefiniowane w art. 17 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powyższego wynika, że przepisy ustawy o PIT nie wiążą powstania przychodu z wniesieniem wkładu pieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepisy ustawy o PIT przewidują jedynie, że przychód z kapitałów pieniężnych powstaje w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Dodatkowo, w ustawie o PIT zostało przewidziane zwolnienie od podatku przychodu związanego z wniesieniem do spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT).

Mając na uwadze, że Wnioskodawca obejmie udziały w zamian za wkład pieniężny, art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT ustanawiający przychód w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego, nie powinien znaleźć zastosowania.

Zatem należy uznać, że przepisy ustawy o PIT nie wiążą skutków podatkowych ze zdarzeniem w postaci objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny (a contrario do art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).

Podobnie J. Marciniuk (red.), Podatek dochodowy od osób fizycznych. Komentarz. Wyd. 18, Warszawa 20172.: „Natomiast objęcie udziałów (akcji) lub wkładów za gotówkę nie powoduje powstania u podatnika przychodu, nawet jeżeli wartość rynkowa obejmowanych akcji jest wyższa od wnoszonego wkładu pieniężnego (por. wyr. WSA w Szczecinie z 18.12.2014 r., I SA/Sz 1179/14, Legalis).”

Zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy należałoby uznać, że gdyby wolą ustawodawcy było opodatkowanie objęcia udziałów za wkład pieniężny, to wprowadziłby do ustawy przepis wiążący powstanie przychodu z takim zdarzeniem albo odpowiednio zredagował art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, nie ograniczając zakresu jego zastosowania wyłącznie do wkładu niepieniężnego.

Podsumowując, uwzględniając okoliczność, że na gruncie ustawy o PIT istnieje przepis, który wiąże powstanie przychodu z wniesieniem w zamian za obejmowane udziały wkładu niepieniężnego, a zarazem brak jest analogicznego przepisu dotyczącego wnoszenia wkładu pieniężnego, to zdarzenie takie nie powinno skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego na moment objęcia udziałów.

Przeniesienie momentu materializacji kosztu podatkowego do czasu zbycia.

Przepisy ustawy o PIT wiążą powstanie przychodu dopiero z odpłatnym zbyciem udziałów. Przychodem są środki uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT. Nie ma podstawy (przepisu) w ustawie o PIT do ustalania takiego przychodu na moment ich objęcia.

Na moment powstania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów możliwe jest rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów w postaci wydatków na objęcie udziałów w spółce (art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT). Jednocześnie z przepisu tego wynika, że wydatki związane z objęciem udziałów nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów w momencie ich objęcia – z uwagi na to, że zarówno przychód, jak i możliwość rozpoznania kosztów jest odroczona do zbycia udziałów.

„1. Generalna zasada jest taka, że wydatki na nabycie udziałów, akcji, innych papierów wartościowych, wkładów w spółdzielni, tytułów lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.” tak w: J. Marciniuk (red.), Podatek dochodowy od osób fizycznych. Komentarz. Wyd. 18, Warszawa 2017.

Taka regulacja, mówiąca, że wydatki związane z objęciem udziałów nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów w momencie obejmowania udziałów, jest konsekwencją przyjęcia przez ustawodawcę zasady, że z tytułu samego ich objęcia w zamian za wkład pieniężny nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu.

Stanowisko to potwierdza A. Bartosiewicz, R. Kubacki [w:] A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2015, art. 10, art. 17.: „Objęcie udziałów, akcji lub wkładów w zamian za gotówkę nie kreuje u podatnika przychodu. Wynika to pośrednio z art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f., który stanowi, że kosztem uzyskania przychodu nie są wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce. Jeżeli bowiem te wydatki nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, oznacza to, że nie są ponoszone w celu uzyskania przychodu, ergo - wartość obejmowanych za gotówkę akcji (udziałów, wkładów) nie stanowi przychodu.”

Mając na uwadze powyższe okoliczności, należy uznać, że ewentualna korzyść, którą Wnioskodawca uzyska w związku z objęciem udziałów w Spółce będzie uwzględniona przy opodatkowaniu ustalanym na moment odpłatnego zbycia udziałów w Spółce.

Brak przysporzenia majątkowego jako brak podstawy do powstania przychodu.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W kontekście analizowanej sprawy należy zauważyć, że objęcie udziałów w Spółce na zasadach opisanych powyżej nie będzie skutkować osiągnięciem przez Wnioskodawcę przychodu, w tym także przychodu ze świadczeń w naturze lub nieodpłatnych świadczeń.

Należy zaznaczyć, że mając na uwadze ogólną definicję przychodu określoną w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT można uznać definitywnie otrzymane przysporzenie majątkowe, o charakterze trwałym, mające konkretny wymiar majątkowy powiększający aktywa podatnika (lub zmniejszający pasywa). W przypadku objęcia udziałów w spółce takiego rodzaju przysporzenie o definitywnym i konkretnym charakterze nie powstaje. Wynika to z faktu, że nadwyżka wartości rynkowej objętych udziałów nad ich wartością nominalną nie będzie rzeczywistym, definitywnym oraz wymiernym ekonomicznie przysporzeniem Wnioskodawcy. Należy również mieć na uwadze możliwość zmiany (zmniejszenia) wartości rynkowej tych udziałów w przyszłości.

Otrzymane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialności będą zatem stanowić określone uprawnienia majątkowe i niemajątkowe, które dopiero w przyszłości mogą potencjalnie wiązać się z przysporzeniem majątkowym. W szczególności takim przysporzeniem majątkowym będzie przychód z odpłatnego zbycia udziałów oraz przychód z tytułu uzyskania dywidendy wypłacanej przez spółkę. Natomiast na moment objęcia udziałów nie jest możliwe określenie przysporzenia majątkowego o konkretnym wymiarze finansowym.

Z tego względu zdaniem Wnioskodawcy, objęcie udziałów w Spółce nie będzie wiązało się z osiągnięciem rzeczywistego przysporzenia majątkowego, a więc nie będzie stanowiło przychodu na gruncie ustawy o PIT.

Powyższe stanowisko potwierdza wyrok NSA z dnia 24 maja 2018 r. o sygn. II FSK 1524/16, w którym czytamy: „Dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów ujawnia się rzeczywisty przychód z objęcia akcji, który to przychód w chwili objęcia tychże akcji jest potencjalny.”

Podobnie w wyroku NSA z dnia 19 grudnia 2017 r. sygn. II FSK 3421/15 oraz w wyroku NSA z dnia 26 lipca 2017 r. znak II FSK 1792/15, w którym sąd przyjął, że: „W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wymierną korzyść, którą uzyskuje podatnik w postaci objęcia udziałów po wartości niższej niż ich wartość rynkowa zostanie uwzględniona przy opodatkowaniu, w momencie "realizacji (otrzymania) dochodu", czyli przy sprzedaży objętych w ten sposób udziałów, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f. (…) Okoliczność, iż udziały zostały objęte w wartości niższej niż rynkowa, znajdzie odzwierciedlenie przy ustalaniu wysokości dochodu w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów. W takim wypadku niższy będzie koszt uzyskania przychodów, a więc w konsekwencji nastąpi zwiększenie podstawy opodatkowania i wyższy podatek dochodowy (…).”

Podsumowując, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz przytoczonych regulacji prawnych należy uznać, że po stronie Wnioskodawcy w momencie objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki, pokrytych wkładem pieniężnym nie powstanie przychód do opodatkowania, mimo objęcia tych udziałów po cenie nominalnej przy wyższej wartości rynkowej wartości Spółki w porównaniu do wartości jej kapitału zakładowego.

Jednolita linia interpretacyjna oraz orzecznicza sądów administracyjnych.

Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacji indywidualnych wydanych w zbliżonych lub tożsamych stanach faktycznych, w których to interpretacjach aprobowane było stanowisko tożsame ze stanowiskiem Wnioskodawcy, to znaczy, w szczególności, że:

brak jest przepisów, które powodowałyby, że objęcie udziałów w zamian za wkład pieniężny wiąże się z powstaniem przychodu podatkowego;

w takich sytuacjach momentem powstania przychodu podatkowego i towarzyszącego mu kosztu podatkowego jest moment zbycia udziałów.

Poprawność powyższego stanowiska została potwierdzona m. in. w poniższych rozstrzygnięciach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

Interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0113-KDIPT2-3.4011.387.2023.1.GG,

Interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0113-KDIPT2-3.4011.337.2023.1.GG,

Interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0115-KDIT1.4011.336.2023.1.DB,

Interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0114-KDIP3-1.4011.328.2023.1.AK,

Interpretacji indywidualnej z dnia 4 kwietnia 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0113-KDIPT2-3.4011.96.2023.1.GG,

Interpretacji indywidualnej z dnia 3 kwietnia 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0115-KDIT1.4011.110.2023.1.JG,

Interpretacji indywidualnej z dnia 28 marca 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0114-KDIP3-1.4011.134.2023.1.MG.

Potwierdzenie poprawności powyższego stanowiska można odnaleźć m. in. w poniższych orzeczeniach sądów administracyjnych:

wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2017 r. (sygn. II FSK 3421/15),

wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2018 r. (sygn. II FSK 1524/16),

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 6 lipca 2017 r. (sygn. I SA/Po 709/16),

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 15 maja 2018 r. (sygn. I SA/Rz 271/18),

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 lutego 2017 r. (sygn. III SA/Wa 245/16),

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 19 stycznia 2017 r. (sygn. I SA/Gl 958/16),

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 sierpnia 2015 r. (sygn. III SA/Wa 2538/14).

Mając na uwadze powyższe argumenty, Wnioskodawca wnosi o uznanie Jego stanowiska za prawidłowe, tj. potwierdzenie, że objęcie przez Wnioskodawcę w zamian za wkład pieniężny udziałów w Spółce po wartości nominalnej, która będzie niższa niż wartość rynkowa nowo wyemitowanych udziałów, nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu do opodatkowania.

Motywowany przepisami art. 14k Ordynacji podatkowej, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie, jak na wstępie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kompleksowo reguluje skutki podatkowe czynności związanych z uzyskaniem, posiadaniem i utratą statusu wspólnika w spółce zdefiniowanej w art. 5a pkt 28 ww. ustawy.

Jednym z elementów tych regulacji jest art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, który dotyczy objęcia udziałów (akcji) w spółce. Normy wynikające z ww. przepisu różnicują skutki podatkowe tego rodzaju czynności w zależności od charakteru wkładu, za jaki są obejmowane te udziały (akcje).

Stosownie do tego przepisu:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Przepis ten odnosi się do sytuacji, kiedy podatnik wnosi do spółki „wkład niepieniężny”. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje tego pojęcia. Nie odsyła również do stosowania w tym zakresie definicji z innych dziedzin prawa, w tym do przepisów prawa cywilnego (handlowego) o wnoszeniu wkładów do spółek. Znaczenie pojęcia „wkład niepieniężny” należy więc odczytywać w oparciu o jego znaczenie w języku powszechnym oraz ratio legis omawianego przepisu.

Niepieniężny to przeciwieństwo pieniężnego, „inny niż pieniężny” (Słownik Języka Polskiego PWN – wersja internetowa, https://sjp.pwn.pl). „Pieniężny” pochodzi od słowa „pieniądz”, czyli „środek płatniczy przyjmowany w zamian za towary i usługi lub zwalniający od zobowiązań”, „moneta lub banknot obiegowy”. A zatem z „wkładem niepieniężnym” mamy do czynienia, gdy w celu pokrycia kapitału zakładowego spółce są przekazywane inne składniki majątkowe niż pieniądz wnoszony w gotówce albo w formie bezgotówkowego transferu środków pieniężnych.

Ustawa nie zawiera odrębnego przepisu, który odnosiłby się bezpośrednio do kwestii powstania przychodu w sytuacji wnoszenia wkładu pieniężnego do spółki. Niemniej jednak wykładnia językowa art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy prowadzi do wniosku, że ustawa różnicuje skutki podatkowe objęcia udziałów (akcji) w zależności od tego, za jaki rodzaj wkładu te udziały (akcje) są obejmowane. I tak, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce:

a)w zamian za wkład niepieniężny – po stronie podatnika, który wnosi wkład powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

b)w zamian za wkład inny niż niepieniężny, czyli pieniężny – po stronie wnoszącego wkład nie powstaje przychód podatkowy (art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy a contrario).

Różnice w podatkowym traktowaniu sytuacji objęcia udziałów (akcji) wynikają z tego, że:

1)w przypadku wkładu pieniężnego podmiot który wnosi wkład dokonuje odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) za środki pieniężne;

2)w przypadku wkładu niepieniężnego podmiot, który wnosi wkład dokonuje natomiast:

odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) w zamian za „cenę” w wartości przedmiotu wkładu, oraz jednocześnie

odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu – osoba, która wnosi wkład przenosi własność przedmiotu wkładu na spółkę w zamian za określoną „cenę”, tj. wartość objętych udziałów (akcji) w spółce.

W opisanym zdarzeniu przyszłym planowane jest, że obejmie Pan udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład pieniężny, przy czym obejmie Pan te udziały po cenie nominalnej niższej od ich wartości rynkowej na moment ich objęcia.

Czynność ta nie będzie jednak skutkować powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00