Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 11-10-2024
Porada aktualna na dzień 11-10-2024
Data publikacji: 2024-10-11

Czy wypłacone wspólnikowi cichemu wynagrodzenie będzie stanowiło koszt dla spółki z o.o. będącej wspólnikiem jawnym

PROBLEM

Osoba fizyczna (były wspólnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej) zawarł ze spółką z o.o. umowę tzw. spółki cichej. Cichym wspólnikiem jest osoba fizyczna, natomiast wspólnikiem jawnym spółka z o.o. Wspólnik cichy w ramach umowy spółki zobowiązuje się udostępnić spółce niezbędną wiedzę i know-how dotyczącą prowadzenia działalności brokerskiej, obsługi procesów likwidacji szkód oraz technik negocjacji (w tym do udostępnienia kontaktów biznesowych), a także zobowiązuje się do przeprowadzenia audytów i szkoleń u kontrahentów spółki lub jej pracowników. Za powyższe wspólnik cichy otrzyma wynagrodzenie. Wspólnik cichy nie prowadzi działalności gospodarczej. Do jakiego źródła powinien zakwalifikować przychody otrzymane od spółki wynikające z umowy spółki cichej? Czy wypłacone wspólnikowi cichemu wynagrodzenie będzie stanowiło koszt dla spółki z o.o. będącej jawnym wspólnikiem? 

RADA

W tym przypadku zdaniem autora przychody powinny być opodatkowane jak przychody z umowy zlecenia.

Co do kosztów oczywiście wydatki spółki związane ze zleceniem na rzecz osoby fizycznej są kosztem, jeśli oczywiście będą odpowiednio udokumentowane i opodatkowane.

UZASADNIENIE

W myśl art. 353 Kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Spółka cicha jest formą działalności gospodarczej, która w przeszłości była uregulowana przepisami Kodeksu handlowego z 1934 r., a jej byt prawny zakończył się z dniem 1 stycznia 1965 r. Niemniej jednak, zasada swobody umów wyrażona w art. 353 Kodeksu cywilnego dopuszcza zawarcie umowy spółki cichej jako umowy nienazwanej. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest swoboda stron umowy spółki cichej w kształtowaniu łączącego je stosunku prawnego, w celu jego dostosowania do indywidualnych potrzeb. Tym samym możliwe jest zawarcie umowy spółki cichej, uznanej w świetle przepisów Kodeksu cywilnego za umowę nienazwaną. W tym przypadku zdaniem autora wynagrodzenie jakie otrzyma osoba fizyczna należy zakwalifikować do źródeł umowy zlecenia. W ramach tej umowy zostaną wykonane na rzecz spółki wymienione wyżej czynności. Należy podkreślić, iż spółka cicha jest tylko i wyłącznie umową. Nie można traktować tzw. spółki cichej jako jednostki organizacyjnej. Spółka cicha może być ewentualnie traktowana na gruncie przepisów ustawy o PIT jako "wspólne przedsięwzięcie".

W związku z powyższym nowe przepisy PIT nie zmieniają sytuacji podatkowej spółki cichej, jak również wspólnika takiej spółki. W tym przypadku wspólnik spółki cichej nie prowadzi działalności, a jego przychody nie mogą być opodatkowane jako przychody z działalności gospodarczej. Czyli udział w zysku wspólnika cichego nie może być zakwalifikowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) bowiem wspólnik cichy nie prowadzi działalności gospodarczej we własnym imieniu. Ponadto zysk osiągany w spółce cichej nie może być kwalifikowany jako przychód z kapitału pieniężnego, za który uważa się m.in. odsetki od pożyczek (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.) 

Tomasz Burchard

doradca podatkowy, ekspert w zakresie prawa podatkowego, biegły sądowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00