Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 października 2023 r., sygn. I PSKP 7/23

W sytuacji, gdy rozwiązanie umowy o pracę jest kwestionowane, istotne jest dokładne ustalenie wszystkich okoliczności faktycznych, w tym aktualnego stanu relacji między pracownikiem a pracodawcą. Nieuzasadnione założenia co do istnienia konfliktów lub nieaktualnych danych o stosunkach w miejscu pracy mogą prowadzić do błędnych rozstrzygnięć sądowych, co wymaga szczególnej ostrożności i dokładności w ocenie dowodów oraz interpretacji przepisów prawa pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący) ‎

SSN Jarosław Sobutka (sprawozdawca) 

‎SSN Robert Stefanicki

w sprawie z powództwa L. K. ‎przeciwko Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Z. ‎o przywrócenie do pracy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 października 2023 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi ‎z dnia 1 grudnia 2021 r., sygn. akt VIII Pa 133/21,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Łodzi do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2021 r. (sygn. akt VIII Pa 133/21) Sąd Okręgowy w Łodzi VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na skutek apelacji pozwanego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Z. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że w miejsce przywrócenia do pracy powódki L.K., zasądził odszkodowanie w wysokości 11.047 zł i nie obciążył powódki kosztami zastępstwa procesowego.

Zdaniem sądu odwoławczego Sąd I instancji prawidłowo, w oparciu o dowody zawnioskowane przez strony, ustalił wszystkie okoliczności faktyczne istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, co znajduje potwierdzenie w zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym oraz dokonał prawidłowej ich oceny. Dlatego też Sąd II instancji uznał ustalenia stanu faktycznego, których dokonał sąd meriti za własne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00