Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-10-11
Data publikacji: 2023-10-11

KSeF: Terminy wystawiania faktur zaliczkowych

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT pobraną kwotę przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty, w stosunku do której powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, należy udokumentować fakturą. Termin sporządzenia faktury jest wyznaczany datą otrzymania zaliczki, a nie jej wpłacenia przez zamawiającego. Fakturę należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT).

Należy pamiętać, że fakturę ustrukturyzowaną uważa się za wystawioną w dniu jej przesłania do KSeF (art. 106 na ustawy o VAT). Dlatego dopóki nie otrzymamy UPO, nie możemy mówić o wystawieniu faktury. Oznacza to, że nie należy zwlekać z wystawianiem faktur ustrukturyzowanych na ostatnią chwilę. Potwierdził to MF, odpowiadając na pytanie „Dziennika Gazety Prawnej”: 

Ważne

MF:

 W przypadku gdy faktura została przesłana do KSeF tuż przed końcem dnia, to w związku z wydłużeniem się czasu niezbędnego na jej przetworzenie istnieje możliwość, że nr KSeF dla tej faktury zostanie nadany już w kolejnym dniu. 

Data wystawienia faktury jest zawarta w numerze KSeF. Ponadto data ta jest zwracana także na UPO. Jest to data przesłania dokumentu do systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Natomiast data nadania nr KSeF przesłanej fakturze jest także zwracana na UPO. Jest to data przyjęcia dokumentu do systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. 

Przykład

Podatnik sporządził 15 września br. fakturę zaliczkową dokumentującą zaliczkę otrzymaną w sierpniu i wysłał ją pod koniec dnia. Z otrzymanego UPO wynika, że faktura została przyjęta do KSeF 16 września. Oznacza to, że została wystawiona po terminie.

Jednocześnie faktura zaliczkowa nie może być wystawiona wcześniej niż 60 dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty (art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT). Data wystawienia faktury nie ma znaczenia dla daty powstania obowiązku podatkowego. 

Przykład

20 września 2023 r. krajowy podatnik VAT otrzymał od kontrahenta 20% zaliczkę w kwocie 5000 zł na poczet dostawy materiałów budowlanych. Sprzedawca rozlicza się z tytułu podatku od towarów i usług za okresy miesięczne. Obowiązek podatkowy sprzedawca powinien rozpoznać w dacie otrzymania zaliczki, 20 września 2023 r., w odniesieniu do kwoty 5000 zł. Fakturę dokumentującą pobraną zaliczkę należy wystawić nie później niż do 15 października 2023 r. Sprzedawca mógłby sporządzić ją również wcześniej, jeszcze przed otrzymaniem zaliczki. W efekcie faktura zaliczkowa może być wystawiona w okresie od 22 lipca 2022 r. do 15 października 2023 r. Niezależnie od faktycznej daty sporządzenia faktury zaliczkowej wartości z niej wynikające sprzedawca powinien uwzględnić w rozliczeniu za wrzesień 2023 r. 

Obowiązek sporządzania faktur zaliczkowych nie dotyczy wpłat otrzymywanych od nabywców będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, chyba że wystąpią z takim żądaniem.

Ewa Kowalska

Joanna Dmowska

Artykuł jest fragmentem publikacji: FAKTUROWANIE ZALICZEK W KSeF I ROZLICZENIE OD NICH VAT PRZEZ SPRZEDAWCĘ >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00