Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. III PSKP 3/22

Ocena przesłanek gotowości do pracy zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy, stąd też w kwestii częstotliwości manifestowania przez pracownika gotowości do pracy wyrażano w orzecznictwie różne poglądy, przy akceptacji wyjściowego stwierdzenia, zgodnie z którym bierne oczekiwanie pracownika na wezwanie go przez pracodawcę do wykonywania pracy nie oznacza gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p., jeżeli takiego zachowania nie usprawiedliwiają okoliczności sprawy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący) ‎

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca) ‎

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa A. S. ‎przeciwko D. S.A. z siedzibą w K. ‎o wynagrodzenie za pracę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 lutego 2023 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu ‎z dnia 11 lutego 2021 r., sygn. akt VIII Pa 21/18,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 lipca 2017 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu w punkcie pierwszym sentencji wyroku zasądził od pozwanej D. Sp. z o.o. w K. na rzecz powódki A. S. kwotę 16.012,50 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od 11 sierpnia 2015 r. do dnia zapłaty - tytułem wynagrodzenia za okres od 1 lipca 2015 r. do września 2016 r., w punkcie drugim rozstrzygnął o kosztach postępowania.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 11 lutego 2021 r., oddalił apelację strony pozwanej od powyższego wyroku i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

W sprawie ustalono że powódka, A. S., w okresie od 1 maja 1989 r. do 30 czerwca 2013 r., pozostawała w zatrudnieniu w Szpitalu Specjalistycznym im. […] w W. na stanowisku technika analityki medycznej. Następnie z dniem 1 lipca 2013 r. została przejęta w trybie art. 23 k.p. przez stronę pozwaną (D. sp. z o.o. z siedzibą w K.), która w ramach umowy z Szpitalem Specjalistycznym im. […] w W. o świadczenie usług medycznych przejęła od Szpitala prowadzenie laboratorium diagnostycznego w W. przy ul. […]. Powódka zatrudniona była na stanowisku starszego technika analityki medycznej. Jako miejsce wykonywania pracy wskazano Oddział W. i jednostki mu podległe. Powódka świadczyła pracę w laboratorium w W. przy ul. […].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00