Wyrok SN z dnia 8 czerwca 2010 r., sygn. I PK 214/09
Przejścia zakładu pracy nie można utożsamiać wyłącznie z majątkiem, a może o tym świadczyć także przejęcie zadań pracodawcy. Do przejścia części zakładu pracy dochodzi nie tylko dlatego, że przekazaniu uległa zorganizowana część zakładu pracy i zadania. Za ważne kryterium oceny, czy dochodzi do przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę uznać należy także spadek zapotrzebowania na pracę u poprzedniego pracodawcy i powstanie takiego zapotrzebowania na pracę u nowego pracodawcy.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący)
SSN Małgorzata Gersdorf (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa Grzegorza O., Marka K., Piotra W., Sebastiana S., Janusza M., Urszuli W., Alicji M. przeciwko K. O. K. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Z. o ustalenie, wynagrodzenie, odszkodowanie, ekwiwalent pieniężny za urlop, wydanie świadectwa pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 czerwca 2010 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 16 lipca 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Powodowie Tadeusz M., Grzegorz O., Marek K., Piotr W., Sebastian S., Mariola C., Kordian P., Janusz M., Urszula W. i Alicja M. domagali się ustalenia istnienia stosunku pracy z pozwanym K. O. K. Sp. z o.o. oraz zasądzenia na ich rzecz wynagrodzenia za czas gotowości do pracy począwszy od 20 grudnia 2007 r.