Kodeks pracy 2023 - Pracownik może wnioskować o lepsze warunki zatrudnienia
Pracownik, który jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, od 26 kwietnia 2023 r. ma możliwość wystąpić do pracodawcy o korzystniejsze szeroko rozumiane warunki zatrudnienia.
Do tego 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wliczamy pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy (przejście zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Pracownik taki jest uprawniony wystąpić z wnioskiem o:
- zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub
- bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy.
Wniosek w tej sprawie pracownik może złożyć raz w roku kalendarzowym, w postaci papierowej lub elektronicznej.
Uprawnienie to nie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na okres próbny.
Wniosek pracownika nie ma mocy bezwzględnie wiążącej, pracodawca powinien go uwzględnić tylko w miarę możliwości. Natomiast pracodawca jest bezwzględnie zobowiązany udzielić pracownikowi odpowiedzi na ten wniosek. Podejmując decyzję w sprawie uwzględniania lub nieuwzględniania wniosku pracownika pracodawca ma brać pod uwagę zarówno swoje potrzeby, jak i potrzeby pracownika.
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi odpowiedzi na ten wniosek maksymalnie w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku. W razie nieuwzględnienia wniosku pracodawca powinien poinformować pracownika o przyczynie odmowy (także w postaci papierowej lub elektronicznej).
Pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy najpierw na podstawie umowy na okres próbny (3-miesięczny), a potem zawarto z nim umowę na 6-miesięczny czas określony. Po upływie 3 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony pracownik będzie już uprawniony do złożenia wniosku np. o zmianę rodzaju umowy o pracę - na umowę na czas nieokreślony. Jednak wniosek pracownika nie będzie dla pracodawcy wiążący. Pracodawca będzie musiał rozważyć nie tylko potrzebę pracownika, ale i swoje potrzeby, i jeżeli nie będzie widział możliwości uwzględnienia tego wniosku, będzie mógł go odrzucić, podając pracownikowi uzasadnienie swojej decyzji. Jeżeli pracownik złoży wniosek np. 5 maja 2023 r., pracodawca będzie musiał przekazać mu informację o uwzględnieniu bądź odrzuceniu wniosku najpóźniej do 5 czerwca 2023 r.
Bożena Lenart
Małgorzata Podgórska
Czytaj więcej w artykule z Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 5/2023: "Zmiany w Kodeksie pracy - pracownicy zyskają lepsze warunki zatrudnienia i nowe urlopy" >>