Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-21
Data publikacji: 2023-03-21

Okazjonalna praca zdalna pracowników na niepełnym etacie

Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

Pracownikowi zatrudnionemu na część etatu będą przysługiwały 24 dni pracy zdalnej okazjonalnej w roku kalendarzowym. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują bowiem proporcjonalnego obniżania wymiaru tego zwolnienia w zależności od wymiaru czasu pracy.

Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują, że praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym (art. 6733 § 1 Kodeksu pracy po nowelizacji). Oznacza to, że każdy pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy jest uprawniony do maksymalnie 24 dni pracy zdalnej okazjonalnej w roku kalendarzowym. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują bowiem proporcjonalnego obniżania wymiaru takiej pracy zdalnej w zależności od wymiaru czasu pracy danego pracownika, tak jak np. w przypadku udzielania zwolnienia od pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat (art. 188 § 1 i 3 Kodeksu pracy). W praktyce oznacza to, że praca zdalna okazjonalna może być wykonywana przez różną liczbę godzin w roku kalendarzowym, w zależności nie tylko od wymiaru czasu pracy danego pracownika, ale także od systemu czasu pracy, w którym pracownik wykonuje pracę.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na 1/3 etatu i w danym tygodniu ma wyznaczone 3 dni pracy po 8 godzin (od poniedziałku do środy) oraz jeden dzień pracy przez 2 godziny (piątek). Pracownik wystąpił o okazjonalną pracę zdalną w poniedziałek i piątek, na którą pracodawca wyraził zgodę. W praktyce pracownik skorzysta z 2 dni pracy zdalnej okazjonalnej, ale w sumie będzie to 10 godzin. Natomiast pracownik, który byłby zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym, w ciągu 2 dni okazjonalnej pracy zdalnej przepracowałby zdalnie 16 godzin.

Przykład

Pracownik zatrudniony w systemie skróconego tygodnia pracy wykonuje pracę od wtorku do piątku po 10 godzin na dobę. Zatem jeżeli taki pracownik będzie korzystał z okazjonalnej pracy zdalnej, to każdy dzień jego pracy zdalnej będzie oznaczał 10 godzin pracy, a nie - jak w podstawowym systemie czasu pracy - 8 godzin na dobę.

 Fragment artykułu: Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. - odpowiedzi na 11 pytań z praktyki

Bożena Lenart

Małgorzata Podgórska

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00