Wyrok SN z dnia 22 czerwca 2022 r., sygn. III USKP 142/21
Praca traktorzysty tylko wtedy będzie tożsama z pracą kierowcy ciągnika, jeśli kierowany przez traktorzystę pojazd (traktor) jest używany nie jako „nośnik” maszyn rolniczych, ale jako ciągnik na przykład przyczep zawierających odpowiedni ładunek przemieszczany po drogach publicznych. Tylko wówczas będzie on bowiem pełnił funkcję ciągnika.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania B. Ś. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. o rekompensatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 czerwca 2022 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 3 września 2020 r., sygn. akt III AUa (…),
1) uchyla zaskarżony wyrok oraz zmienia poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego w P. z dnia 18 września 2018 r., III U (…) i oddala odwołanie,
2) zasądza od odwołującego się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w P. wyrokiem z dnia 18 września 2018 r., wydanym na skutek odwołania wniesionego przez ubezpieczonego B. Ś. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 9 października 2017 r., zmienił tę decyzję i przyznał ubezpieczonemu prawo do rekompensaty z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach od dnia 4 grudnia 2015 r.
Sąd Okręgowy ustalił, że ubezpieczony urodził się w dniu 21 czerwca 1952 r., a w dniu 8 września 2017 r. złożył w organie rentowym wniosek o emeryturę. Następnie w dniu 5 października 2017 r. złożył oświadczenie, w którym podał, że w okresie od dnia 17 października 1972 r. do marca 1990 r. pracował w szczególnych warunkach na stanowisku kierowcy ciągnika w P. w P., w Spółdzielni O. oraz Spółdzielni Kółek Rolniczych w K.. Wniósł w związku z tym o przyznanie mu rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach.