Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. III USKP 9/21
Wykładnia językowa regulacji zawartej w wykazie A, dział VIII, poz. 3 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przy uwzględnieniu przyjętej przez rozporządzenie kwalifikacji branżowo-stanowiskowej oraz systematyki przepisów, nie pozwala na kwalifikowanie pracy kierowców ciągników, kombajnów lub pojazdów gąsienicowych wykonujących pracę w rolnictwie jako pracy w szczególnych warunkach.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Halina Kiryło
w sprawie z odwołania S. K.od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R.o emeryturę z tytułu pracy w warunkach szczególnych,po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 stycznia 2021 r.,skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 8 lutego 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Decyzją z 4 kwietnia 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. (organ rentowy) odmówił S. K. (wnioskodawca) prawa do emerytury w obniżonym wieku z uwagi na niewykazanie 15-letniego okresu pracy w warunkach szczególnych.
Sąd Okręgowy w P. wyrokiem z 28 listopada 2017 r., III U (…) zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawcy prawo do emerytury do 1 marca 2017 r.
Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca w okresie od 1 kwietnia 1972 r. do 30 lipca 1994 r. był zatrudniony w Państwowym Gospodarstwie Rolnym na stanowisku traktorzysty. Do obowiązków wnioskodawcy należało przewożenie paszy dla zwierząt przez około 6 godzin dziennie. W okresie jesienno-zimowym wnioskodawca jeździł także beczkowozem z gnojowicą, którą wywoził na pole, a przez cały rok dodatkowo przewoził węgiel, nawozy sypkie i wapno, używając do tych czynności ciągnika Ursus C360.