Wyrok SN z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. II UK 52/18
W pojęciu transportu (wykaz A, dział VIII, poz. 3 rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze) nie mieści się praca polegająca na transporcie „urządzeń rolniczych” w trakcie wykonywania prac polowych. W związku z powyższym, konieczne jest oddzielenie prac polowych od pracy typowo transportowej, związanej z prowadzeniem pojazdu po drodze publicznej (zob. III UK 100/18). Jeżeli w tego rodzaju konwersji prace polowe były wykonywane wyłącznie przez dłuższą część roku (zwykle określaną mianem od wiosny do jesieni), to wykonywane w pozostałym okresie prace transportowe mogą nie złożyć się na wymagany okres zatrudnienia w szczególnych warunkach (15 lat).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z wniosku K. R. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. o prawo do emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 lipca 2019 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 5 października 2017 r., sygn. akt III AUa (…),
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od organu rentowego na rzecz odwołującego się 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów procesu w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 października 2017 r. Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 22 lutego 2017 r., mocą którego zmieniono zaskarżoną przez K. R. decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w O. z dnia 29 sierpnia 2016 r. i przyznano odwołującemu się prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach.