Wyrok SN z dnia 22 września 2021 r., sygn. III USKP 60/21
Praca kierowcy ciągnika w transporcie i praca traktorzysty (kierowcy ciągnika) w rolnictwie nie są tożsame w aspekcie możliwości jednakowej ich kwalifikacji jako pracy w szczególnych warunkach. Nie ma podstaw do potraktowania prac polowych przy użyciu ciągnika rolniczego (traktora) jako prac w transporcie, czyli prac wykonywanych w szczególnych warunkach.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania J. J. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 września 2021 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 11 lipca 2019 r., sygn. akt III AUa […],
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w […] do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w […] wyrokiem z 11 lipca 2019 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w K. z 15 marca 2018 r. i poprzedzającą go decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. z 30 marca 2016 r. w ten sposób, że przyznał wnioskodawcy J. J. prawo do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych od 16 kwietnia 2016 r., stwierdzając brak odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Pozwany decyzją z 30 marca 2016 r. odmówił wnioskodawcy prawa do wcześniejszej emerytury wobec braku 15 lat pracy w szczególnych warunkach wymaganych do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach.
Wnioskodawca zarzucił, że wykonywał pracę w szczególnych warunkach w transporcie jako kierowca ciągnika, ujętą w wykazie A, dział VIII, pkt 3, stanowiącym załącznik do rozporządzenia.