Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2022 r., sygn. II FSK 1170/19
Dodatkowe odprawy wypłacane za rozwiązanie stosunku pracy na podstawie zbiorowych porozumień, bez względu na ich nazwę, nie mają charakteru odszkodowawczego i podlegają opodatkowaniu PIT.
Gazeta Prawna nr 27/2022
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA - (del.) Małgorzata Bejgerowska, , Protokolant Honorata Klósek, po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 1171/18 w sprawie ze skargi W. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 kwietnia 2018 r. nr 0113-KDIPT3.4011.82.2018.3.IL w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. B. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 24 stycznia 2019 r., sygn. akt I SA/Gl 1171/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę W. B. (dalej: "Skarżąca") na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 kwietnia 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).
W skardze kasacyjnej Skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika w osobie adwokata, zaskarżyła powyższy wyrok w całości, zarzucając mu na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.; dalej jako: "p.p.s.a.") naruszenie przepisów prawa materialnego mających istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:
- art 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 poz. 200 ze zm., dalej: "u.p.d.o.f.") poprzez błędną wykładnię i przyjęcie, że w świetle przedstawionego opisu stanu faktycznego uznać należy, że odszkodowanie wypłacone Skarżącej jednorazowe świadczenie (dodatkowe odszkodowanie zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy wewnętrznymi aktami prawa pracy (przewidującymi wypłatę takich świadczeń) oraz w związku ze zgodnym z prawem wypowiedzeniem umowy o pracę i jej rozwiązaniem, nie mieści się w pojęciu odszkodowania lub zadośćuczynienia, o którym mowa w ww. przepisie, podczas gdy z prawidłowej wykładni tego przepisu wynika, że wszelkie świadczenie (dodatkowe odszkodowanie ) wypłacone Skarżącej z uwagi na jego charakter i funkcję jest odszkodowaniem, zadośćuczynieniem i korzysta z zwolnienia o którym mowa w ww. przepisie;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right