Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2022 r., sygn. I FSK 1534/18

Opłata związana ze sprzedażą energii elektrycznej i gazu ostatecznemu konsumentowi jest elementem wynagrodzenia i trzeba ją wliczać do podstawy opodatkowania VAT.

Gazeta Prawna nr 40/2022

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych N. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 marca 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 1677/17 w sprawie ze skargi N. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 19 stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od N. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 6 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1677/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę N. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 19 stycznia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, iż N. S.A. (dalej: "spółka" lub "skarżąca") we wniosku o interpretację indywidualną wskazała, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz swoich klientów, między innymi, usługi maklerskie w zakresie obrotu energią elektryczną, gazem ziemnym, realizowanego na Towarowej Giełdzie Energii S.A. (dalej: "TGE").

W przypadku zleceń kupna wiąże się to z następującymi czynnościami/zdarzeniami:

• klient składa w spółce zlecenie kupna energii/gazu;

• spółka kupuje energię/gaz na TGE we własnym imieniu,

• spółka odsprzedaje energię/gaz klientowi.

Energia elektryczna/gaz są nabywane na TGE (transakcja opodatkowana VAT po stronie TGE jako odpłatna dostawa towarów na rzecz spółki), a następnie spółka sprzedaje je klientowi (transakcja opodatkowana VAT po stronie spółki jako odpłatna dostawa towarów na rzecz klienta). Spółka jest podmiotem wskazanym w art. 9a ust. 1-2 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 ze zm.), art. 52 ust. 1-2 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2015 r. poz. 478 ze zm.) oraz art. 10 ust. 1-2 ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831 ze zm.). Tym samym, jako dom maklerski, w odniesieniu do transakcji dotyczących energii/gazu, dokonywanych na zlecenie klientów (innych niż odbiorcy przemysłowi) spółka jest obowiązana na podstawie regulacji zawartych w ww. ustawach: uzyskać świadectwo pochodzenia energii z odnawialnych źródeł, świadectwo pochodzenia energii z wysoko sprawnej kogeneracji lub świadectwo efektywności energetycznej (dalej: "świadectwa pochodzenia") oraz przedstawić je do umorzenia lub uiścić opłatę zastępczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00