Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. I FSK 688/20
Działalność organu władzy publicznej, realizowana w interesie ogółu mieszkańców, nie mająca na celu osiągania stałego dochodu i finansowana ze środków publicznych, nie podlega uznaniu za działalność gospodarczą, a co za tym idzie, nie może być traktowana jako czynność podlegająca opodatkowaniu VAT, nawet jeżeli otrzymuje dotacje mające bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (spr.), Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, , po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 grudnia 2019 r. sygn. akt I SA/Op 349/19 w sprawie ze skargi Gminy P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej i dalsze czynności procesowe
1.1. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) pismem z dnia 10 lutego 2020 r. wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Op 349/19.
Powołanym wyrokiem Sąd - działając na podstawie art. 146 § 1 w związku z art. 145 § 1 pkt 1 lit. a i lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.; dalej: P.p.s.a.) - na skutek skargi Gminy P. (dalej: Gmina) uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 25 czerwca 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) jako naruszającą prawo materialne i procesowe.
1.2. W ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej wnioskodawca oczekiwał oceny prawnej w odniesieniu do zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego : - czy otrzymane przez Gminę dofinansowanie (w wysokości 85% wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wolnej w O. (dalej: WFOŚiGW) na realizację zadania pn. "Unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy P." (sfinansowanego w pozostałym 15% zakresie ze środków własnych Gminy) obejmującego czynności w zakresie demontażu, zebrania, transportu i unieszkodliwienia tych wyrobów na składowisku odpadów niebezpiecznych (dalej: Zadanie), z posesji mieszkańców, którzy o to wnioskowali i z którymi zawarto stosowne umowy (bez ponoszenia przez nich jakichkolwiek wpłat na rzecz Gminy z tytułu realizacji Zadania), w drodze usługi nabytej przez Gminę od wyłonionej przez nią w trybie zamówień publicznych firmy specjalistycznej realizującej te wszystkie czynności, powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT (tzn. wchodzić w skład podstawy opodatkowania); - czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z realizacją czynności w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest.