Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. I FSK 1995/16

Przepisy ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług nie mogą wpływać na określenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, unormowanej w art. 29a u.p.t.u., a w rezultacie wpływać na obowiązki podatkowe podatników tego podatku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia del. WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Sz 489/16 w sprawie ze skargi T. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. nr ITPP2/4512-962/15/AW w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. S. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Wyrokiem z 7 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Sz 489/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie ("WSA", "Sąd pierwszej instancji") oddalił skargę wniesioną przez Skarżącego - T. S., na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 28 grudnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Spośród zagadnień podatkowych stanowiących przedmiot zaskarżonej interpretacji sporna była kwestia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, za które komornik sądowy pobiera opłatę egzekucyjną.

Zdaniem Skarżącego podstawą opodatkowania powinna być opłata egzekucyjna pobrana z wyegzekwowanej kwoty, przy czym kwotę wyegzekwowaną przez komornika, przed jej przekazaniem wierzycielowi, należy pomniejszyć o kwotę stosownej opłaty egzekucyjnej z doliczonym do niej należnym podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w ocenie Ministra Finansów podstawą opodatkowania będzie opłata egzekucyjna pomniejszona o zawarty w niej podatek od towarów i usług obliczony metodą "w stu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00