Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2019-10-25
Data publikacji: 2019-10-25

DGP: Mimo wyroku ETPC ukryte kamery w polskich firmach wciąż ryzykowne

Czy najnowszy wyrok strasburskiego trybunału w sprawie ukrytego monitoringu będzie mieć wpływ na orzecznictwo polskich sądów? Zdaniem części ekspertów polskie sądy muszą go uwzględniać. Zdaniem innych – najpierw trzeba zmienić nasze przepisy.

Wygrał zdrowy rozsądek – tak w trzech słowach można podsumować wyrok w sprawie López Ribalda i inni przeciwko Hiszpanii, wydany przez Wielką Izbę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Strasburski trybunał uznał bowiem, że w wyjątkowych sytuacjach, gdy w grę wchodzą poważne nadużycia i jest to niezbędne, np. do ujawnienia osób winnych kradzieży oraz gdy straty dla firmy są istotne, pracodawca może zainstalować ukryty monitoring i wykorzystać pochodzące z niego nagrania. Czasami nie ma bowiem innej możliwości, by przeciwdziałać nadużyciom. To że ETPC orzeknie tak intuicyjnie i zdroworozsądkowo nie było jednak wcale takie pewne. W poprzednim wyroku, który zapadł w tej sprawie, wydanym przez III Izbę Trybunału (który został zaskarżony do Wielkiej Izby), rozstrzygnięcie było zupełnie inne. Postawiono w nim na maksymalną ochronę jednostki i jej prawa do prywatności, uznając, że przeważają one nad interesami pracodawcy – nawet gdy zatrudnieni są nielojalni, oszukują i działają na szkodę firmy.

Na szczęście tym razem wynik ważenia dóbr i wartości jest łatwiejszy do zaakceptowania, zwłaszcza przez pracodawców. Przywraca wiarę w to, że ochrona danych osobowych nie zawsze musi mieć karykaturalny wymiar. Przywykliśmy już przecież słuchać o absurdach związanych z RODO. Po 25 maja 2018 r., kiedy rozpoczęliśmy stosowanie unijnego rozporządzenia o ochronie danych, mieliśmy wręcz do czynienia z istnym szaleństwem na tle RODO. Na szczęście tym razem jesteśmy od niej daleko.

Wydaje się, że również dla polskich pracodawców wyrok ETPC powinien być powodem do radości. Niestety może się jednak okazać, że radość ta jest przedwczesna. Prawnicy nie są bowiem zgodni co do tego, czy polskie sądy będą respektować to orzeczenie bez żadnych wątpliwości. Na przeszkodzie mogą bowiem stanąć przepisy kodeksu pracy. I bez ich zmiany ukryty monitoring nadal będzie u nas niedopuszczalny. Choć – i tu wszyscy pytani przez nas eksperci są zgodni – w wyjątkowych sytuacjach, takich jak rozpatrywana przez ETPC – należy go dopuścić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00