DGP: Do arbitrażu trafi więcej sporów korporacyjnych
Zapisy na sąd polubowny w umowie spółki będą wiążące już nie tylko dla spółki i wspólników, lecz także dla organów i członków zarządu. To efekt zmiany w k.p.c., która weszła w życie 8 września.
Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń prawnych w 2019 r. jest szeroka nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Najszerzej – co oczywiste – komentowane są zawarte w niej zmiany, które przywracają postępowania gospodarcze oraz zmiany, które spowodowały znaczny wzrost kosztów sądowych. Mało kto jednak zwraca uwagę, że ustawodawca pokusił się również o zmianę art. 1163 k.p.c., dotyczącego poddawania sporów wynikających ze stosunku spółki pod sądownictwo polubowne (arbitrażowe). W zasadzie teraz takich sporów w arbitrażu może być więcej.
Zmianę wprowadzono na mocy ustawy z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. poz. 1495), a przepis w nowej wersji wszedł w życie już od 8 września br. Co istotne – odnosi się do wszystkich typów spółek występujących w kodeksie spółek handlowych, a więc do: (i) spółki jawnej, (ii) partnerskiej, (iii) komandytowej, (iv) komandytowo-akcyjnej, (v) z ograniczoną odpowiedzialnością oraz (vi) akcyjnej (pamiętać jednak należy, że spółką prawa handlowego nie jest spółka cywilna i jako taka jest ona wyłączona z regulacji art. 1163 par. 1 k.p.c.).