Zmiany w opodatkowaniu garaży od 2025 r. Kto zapłaci mniej?
Od 1 stycznia 2025 roku pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych są uznawane za część mieszkalną tych budynków. Zmiana ta eliminuje różnicowanie stawek podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju miejsca postojowego. Nowe przepisy wprowadzają jednolitą stawkę podatku dla wszystkich miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, co uprości system podatkowy i zmniejszy obciążenia finansowe dla właścicieli garaży.
W jakim terminie należy złożyć informacje i deklaracje na podatek od nieruchomości na 2025 r. >>>
Jednolita stawka podatku od nieruchomości dla garaży
Od 1 stycznia 2025 r. za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku. Zmiana jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2023 r. (sygn. akt SK 23/19). W wyroku tym TK uznał za niezgodne z Konstytucją RP różnicowanie stawek podatku od nieruchomości w zależności od tego, czy miejsce postojowe w garażu stanowi odrębną nieruchomość w budynku wielomieszkaniowym, czy też miejsce postojowe przynależne jest do lokalu mieszkalnego.
Po zmianach nie ma już znaczenia dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości to, czy podatnik posiada miejsce postojowe w garażu stanowiącym odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym czy miejsce postojowe przynależne do lokalu mieszkalnego. Garaże stanowiące element nieruchomości wspólnej w budynku mieszkalnym są częścią mieszkalną budynku, która jest opodatkowana stawką określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a upol.
Od 1 stycznia 2025 r. do wszystkich miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych ma zastosowanie jedna stawka podatku od nieruchomości (właściwa dla budynków mieszkalnych).
Zwolnienie z obowiązku składania informacji podatkowej
Właściciele i współwłaściciele garaży (pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania pojazdów) w budynkach mieszkalnych, którzy wcześniej złożyli już informację podatkową dotyczącą tej nieruchomości, zostali zwolnieni z obowiązku ponownego składania takiej informacji w 2025 r. Uproszczenie dotyczy osób fizycznych, które:
posiadają odrębną własność lub współwłasność lokalu garażowego w budynku mieszkalnym,
nie są przedsiębiorcami rozliczającymi się na zasadach określonych w art. 6 ust. 11 upol.
W praktyce oznacza to, że w przypadku wymienionych podatników nie ma konieczności składania ponownie informacji podatkowej w 2025 r. Organ podatkowy samodzielnie ustali wysokość zobowiązania podatkowego na podstawie posiadanych informacji.
Do końca 2024 r. za miejsce postojowe z odrębną księgą wieczystą podatnik płacił podatek według stawki wskazanej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e upol, czyli właściwej dla pozostałych budynków i ich części. Była ona znacząco wyższa niż stawka podatku od mieszkania. W 2025 r. podatnik zapłaci za to samo miejsce już podatek według stawki właściwej dla budynków mieszkalnych (dla porównania w 2025 r. maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosi 1,19 zł/m2, podczas gdy stawka podatku od budynków pozostałych wynosi 11,48 zł/m2.)
Więcej na temat zmian w podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r. przeczytasz w Monitorze księgowego
Podatek od nieruchomości w 2025 r. – zmiany w definicjach, zwolnieniach i zakresach opodatkowania >>>