Podatek od nieruchomości w 2025 r. – zmiany w definicjach, zwolnieniach i zakresach opodatkowania
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli na potrzeby stosowania przepisów o podatku od nieruchomości. Do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) dodano załącznik, w którym zostały wymienione budowle podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
I. Zmiany w definicjach
Zmiany definicji w podatku od nieruchomości są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21). Trybunał orzekł o niekonstytucyjności definicji budowli, wynikającej z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, będącej podstawą wymiaru podatku od nieruchomości. Niekonstytucyjność zdaniem TK wynikała z tego, że przepisy upol odsyłały do niezbyt precyzyjnej definicji budowli zawartej w prawie budowlanym. Według Trybunału pozostawało to w sprzeczności z art. 84 i art. 217 Konstytucji, z których wynika podwyższony standard określoności prawa właściwy prawu daninowemu. Zgodnie z tym standardem w szczególności przedmiot opodatkowania musi wynikać z ustawy i być uregulowany na tyle precyzyjnie, aby podatnik wiedział, czy ustawa łączy z dotyczącym go stanem faktycznym lub prawnym obowiązek podatkowy czy też nie. TK orzekł, że niekonstytucyjne przepisy będą obowiązywały jeszcze tylko przez 12 miesięcy (maksymalnie do 11 stycznia 2025 r.), o ile wcześniej nie nastąpi interwencja ustawodawcy. Nowelizacja upol, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., dostosowuje treść ustawy do wymogów sformułowanych w wyroku TK.
1. Zmiana definicji budynku
Według definicji obowiązującej do końca 2024 r. budynkiem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości był:
§
(…) obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Od 1 stycznia 2025 r. upol definiuje budynek jako:
§
(…) obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.