Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2019-06-19
Data publikacji: 2019-06-19

DGP: Oświadczenia dotyczące obsługi kas fiskalnych to kłopot dla firm

Od dotychczasowych pracowników trzeba było je zebrać do końca maja. W praktyce zdarza się, że niektórzy do dziś nie zgodzili się podpisać takich dokumentów. Fiskus zaś nie wyklucza kontroli.

Krajowa Administracja Skarbowa w odpowiedzi na pytania DGP przyznała, że w toku kontroli podatkowej dotyczącej prawidłowości ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej może również weryfikować, czy przedsiębiorcy posiadają oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji na kasie fiskalnej. „Kwestia ta nie stanowi natomiast samodzielnego przedmiotu kontroli podatkowej” – zastrzegła KAS.

Zwróćmy uwagę, że firmy nie wysyłają oświadczeń do urzędu skarbowego, a przechowują jedynie w swojej dokumentacji. W związku z tym dopiero kontrola u podatnika może stwierdzić, czy wywiązał się on z obowiązku. Tej mogą zaś obawiać się zwłaszcza te firmy, w których zdarzyły się przypadki odmowy złożenia oświadczeń.

Z kolei Darya Lukouskaya, konsultant w departamencie doradztwa Grant Thornton, wskazuje, że jeśli podatnik dopiero teraz dowiedział się o wymogu odebrania oświadczeń (termin dla dotychczasowych pracowników minął 31 maja br.), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby oświadczenie to zostało przez pracownika złożone po tej dacie. – Nadrzędne znaczenie ma bowiem zadbanie przez przedsiębiorców, by osoby wyznaczone w firmie do obsługi kasy fiskalnej wiedziały, jaka wiąże się z tym odpowiedzialność oraz jakie ewentualne konsekwencje będą wynikały z niestosowania się do przepisów – mówi ekspertka Grant Thornton. Celem zbierania oświadczeń jest przecież uszczelnienie VAT. „Zakłada się, że regulacje te będą pełniły rolę prewencyjną w walce z szarą strefą i będą przeciwdziałać sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej lub wydawaniem np.: paragonów kelnerskich w branży gastronomicznej” – wskazywało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu nowego rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 816), które obowiązuje od 1 maja br.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00