Artykuł
Bilansowa wycena aktywów i pasywów w walutach obcych w sprawozdaniu finansowym za 2014 r.
Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej. Oznacza to, że również sprawozdania finansowe należy sporządzić w walucie polskiej (art. 9 i art. 45 ust. 5 uor). W efekcie jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych. Przeliczeniu na walutę polską podlegają wszystkie wyrażone w walucie obcej aktywa i zobowiązania - na bieżąco oraz na dzień bilansowy.
Bieżącą wycenę składników wyrażonych w walutach obcych reguluje art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych należy ująć w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
● faktycznie zastosowanym w dniu przeprowadzenia operacji, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,
● średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego. Kurs średni NBP należy stosować także w przypadku pozostałych operacji.
UWAGA!
Odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych, mogą wymagać zastosowania innego kursu.
UWAGA!
W przypadku jednostek prowadzących zakup i sprzedaż walut obcych wyceny bilansowej należy dokonać według kursu, po jakim zakupiono daną walutę, jednak nie wyższym niż kurs średni NBP ustalony dla tej waluty na dzień bilansowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right