Artykuł
Regulamin wynagradzania – jak może z niego zrezygnować pracodawca
Regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Pracodawca może go też samodzielnie uchylić, jeśli nie działa u niego organizacja związkowa. Jeżeli u pracodawcy działa jedna zakładowa organizacja związkowa, to musi on uzyskać jej zgodę na uchylenie regulaminu. Jeżeli u pracodawcy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, wówczas musi on uwzględnić wspólne stanowisko związkowców w sprawie uchylenia regulaminu wynagradzania.
W regulaminie wynagradzania ustala się warunki wynagradzania za pracę. Obowiązek ustalenia takiego regulaminu ma pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników, jak również pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników. Jednak pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników tworzy regulamin pracy tylko na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników nie ma obowiązku ustalenia regulaminu wynagradzania, ale może ustalić warunki wynagradzania za pracę w takim regulaminie dobrowolnie.
Jeżeli pracodawca był ustawowo zobowiązany do ustalenia regulaminu wynagrodzenia, ale po pewnym czasie liczba zatrudnianych przez niego pracowników obniżyła się poniżej 50, to ustalony przez niego regulamin nie traci przez to mocy prawnej, ale nadal obowiązuje. Jeżeli pracodawca chce to zmienić, to może podjąć decyzję o rezygnacji z regulaminu, a następnie go uchylić. Także pracodawca, który zawsze zatrudnia poniżej 50 pracowników, ale zdecydował się dobrowolnie na wprowadzenie swego czasu regulaminu, może podjąć decyzję o jego uchyleniu. Takiej decyzji nie może natomiast co do zasady podjąć pracodawca zatrudniający 50 lub więcej pracowników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right