finanse
Skupowanie roszczeń kredytobiorców niezgodne z prawem
Portale społecznościowe zalewają reklamy firm oferujących zadłużonym odkupienie ich prawa do niesłusznie pobranych przez bank odsetek i prowizji. Zdaniem sądów warunki takiej sprzedaży są rażąco nieuczciwe wobec kredytobiorców
Trwająca kilka lat fala korzystnych dla frankowiczów rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości UE (zapoczątkowana w 2019 r. wyrokiem w sprawie C-260/18) oraz idące w ślad za nimi orzeczenia polskich sądów unieważniających umowy kredytowe zaowocowały powstaniem całego sektora skoncentrowanego na świadczeniu usług kredytobiorcom spierającym się z bankami. Prawnicy wyspecjalizowani w tej dziedzinie zaczęli wyszukiwać coraz to nowe metody na unieważnianie umów kredytowych.
Po prawie 200 tys. pozwów frankowych do sądów zaczęły trafiać również sprawy wytaczane bankom z powołaniem się na tzw. sankcję kredytu darmowego (SKD). Znajduje ona zastosowanie do kredytów konsumenckich na kwotę nieprzekraczającą 255 550 zł. Dziś to właśnie sprawy z tytułu SKD notują najwyższe wzrosty w sądowych statystykach (patrz: infografika).