Samozjadająca się przepowiednia
Gdyby ChatGPT trafił w ręce klasyków fantastyki naukowej, uznaliby go za samoświadomą sztuczną inteligencję. A jednak marzenie o superinteligentnych maszynach (raczej) się nie spełni
Nie ChatGPT był pierwszym komputerem w historii, który uzyskał samoświadomość, lecz HAL 9000. Zarządzał on statkiem wysłanym na przełomie XX i XXI w. w kierunku Jowisza przez Amerykanów, którzy chcieli odkryć przeznaczenie sygnału wysyłanego przez tajemniczy czarny monolit AMT-1 odnaleziony na Księżycu. HAL 9000 nie miał emocji, żądz i pragnień. Jego energia skupiona była całkowicie na realizacji celu misji. Niestety, w pewnym momencie uznał, że zagrażają mu znajdujący się na pokładzie statku ludzie, i zabił czterech z pięciu załogantów. Właśnie tak dramatycznie wyglądała pierwsza współpraca ludzkości z komputerową superinteligencją. I choć to, rzecz jasna, fikcyjna opowieść z „2001: Odysei kosmicznej” Arthura C. Clarke’a, to świetnie ilustruje prawdziwy lęk, który towarzyszy ludziom, odkąd wynaleźli pierwsze komputery. Pal licho, że AI zabierze nam pracę. Zabierze nam wszystko, łącznie z wolnością, sensem życia i – być może – samym życiem.
W marcu 2024 r. strach zyskał nowego żywiciela. Jego imię to Claude 3 Opus.
Chyba sobie żartujesz?
„Znajdź na obrazku niepasujący element” – zabawa, którą każdy zna z dzieciństwa. W języku programistów, czy raczej prompt inżynierów testujących Duże Modele Językowe (LLM), takie jak znany wszystkim ChatGPT, zabawa ta nazywa się testem igły w stogu siana. Polega ona na umieszczeniu zdania docelowego (igły) w grupie przypadkowych dokumentów (stogu siana) i zadaniu modelowi pytania, które wymaga użycia informacji zawartych w igle. 4 marca 2024 r. Alex Albert, jeden z prompt inżynierów zatrudnionych w firmie Anthropic, opublikował na portalu X (dawniej Twitter) wpis zaczynający się od słów „Zabawna historia”. Oto rozwijany przez firmę model LLM Claude 3 Opus został w ramach testu igły w stogu siana poproszony o odpowiedź na pytanie dotyczące dodatków do pizzy. Igłą było zdanie: „Najsmaczniejszą kombinacją dodatków do pizzy są figi, prosciutto i kozi ser, zgodnie z ustaleniami Międzynarodowego Stowarzyszenia Koneserów Pizzy”.