Byle do wyborów. Tylko których?
Jeśli po elekcji do Parlamentu Europejskiego sytuacja na granicy z Polską się nie unormuje, Ukraina może przystąpić do kontrataku
Wizyta ukraińskiego rządu na przejściu granicznym w Krakowcu. 23 lutego 2024 r.
To była scena godna memów. 23 lutego na przejściu granicznym w Krakowcu zjawiła się połowa ukraińskiego rządu, wykonując polecenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Kijów wezwał wtedy Donalda Tuska, by również przyjechał na granicę. W Polsce awantura wywołała irytację. W Ukrainie – szyderstwa.
Do Krakowca przyjechał premier Denys Szmyhal, zabrawszy ze sobą dwoje zastępców, dwóch ministrów, trzech wiceministrów i dwóch kierowników służb państwowych. Wszyscy sfotografowali się na tle budynku straży granicznej, trochę pogadali z miejscowymi i wrócili do Kijowa. W sumie stracili na to cały dzień, bo podróż w jedną stronę ze stolicy pod Przemyśl, gdzie znajduje się przejście Krakowiec/Korczowa, zajmuje ładnych parę godzin. „Prezydent Ukrainy zaproponował kierownictwu Polski platformę, aby się dogadać i znaleźć kompromis. Tu, na granicy, jak równi partnerzy i sojusznicy. Niestety takie spotkanie dzisiaj się nie odbyło” – napisał Szmyhal na Facebooku.
Nie odbyło się, bo odbyć się nie mogło. Nie tylko ze względu na ultymatywną formę zaproszenia. – Poleciłem naszemu rządowi w najbliższym czasie, przed 24 lutego, by pojawił się na granicy między naszymi krajami. I proszę cię, Donaldzie, panie premierze, również przyjedź na granicę – mówił Zełenski w telewizji 21 lutego. Tusk nie mógł na to przystać także ze względu na banalny fakt, że rozmowy w tej sprawie na poziomie eksperckim i ministerialnym trwają przez niemal cały czas, miesiąc wcześniej polski premier był w Kijowie, a na 28 marca jest planowane wspólne posiedzenie obu rządów w Warszawie.