Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-12-02

Wyzwania dla polskiej gospodarki: zapaść demograficzna, migracja, innowacyjność. Mamy sporo do zrobienia

„Pracodawca, pracownik, menedżer. Państwo, firmy i samorządy pod presją demografii i sztucznej inteligencji” – to temat INFORum Gospodarczego 3.0, które odbyło się 27 listopada w Centrum Konferencyjnym Fabryczna 13 w Krakowie. Przedstawiciele świata biznesu, naukowcy i urzędnicy debatowali o wyzwaniach, jakie już teraz stoją i w najbliższej przyszłości pojawią się przed polską gospodarką.

Otwierając INFORum, jego pomysłodawca, Zbigniew Bartuś, publicysta Forsal.pl i DGP, przypomniał, że po roku 1989, przez 21 lat, w Polsce przybyło 2 mln ludzi na rynku pracy. W 2013 r. nastąpił przełom i w dekadę straciliśmy 2 mln osób w wieku produkcyjnym. Za 10 lat z rynku znikną kolejne 2 mln. Dane demograficzne są brutalne: pula pracowników w Polsce i Europie będzie się nadal kurczyć, a bogatsze kraje będą nam wciąż podbierać talenty.

Brak pracowników i radykalny wzrost kosztów pracy to główne problemy polskich firm. Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, minimalna płaca w Polsce wynosiła 161 dol., w tym roku jest to już 1050 dol. Siła robocza w Polsce nie jest więc już taka tania.

Większość przedsiębiorców twierdzi także, że młode pokolenie nie chce już pracować tak ciężko i permanentnie jak to, któremu Polska zawdzięcza największy skok cywilizacyjny od stuleci.

Co robić w tej sytuacji? Zatrudnić miliony imigrantów z biedniejszej części Europy, Azji i Afryki czy masowo instalować w firmach roboty i automaty, wykorzystując na szeroką skalę sztuczną inteligencję? Jaki model gospodarczy wybierzemy - czy oparty na względnie taniej sile rąk i mózgów, czy też odważnie zainwestujemy wszystkie siły i środki w budowanie gospodarki opartej na wiedzy, innowacjach i przełomowych technologiach ? Jak sprawnie zarządzać coraz bardziej zróżnicowanymi zespołami? Jak łączyć entuzjazm młodych kadr z mądrością i doświadczeniem starszych oraz potencjałem talentów pochodzących z odmiennych kultur? A może zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn...

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00