Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-11-27

Czy sołtys może być sygnalistą

W wielu jednostkach samorządu terytorialnego pojawiają się pytania, kto może za pośrednictwem działających już kanałów zgłoszeń wewnętrznych informować o naruszeniach prawa w gminie, zyskując należną ochronę. Wyjaśniamy wątpliwości

Znaczna część gmin 25 września 2024 r. została zobowiązana do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych od sygnalistów (pisaliśmy szczegółowo o tym m.in. w tekście „Gminy muszą przygotować dwie procedury zgłoszeń – wewnętrznych i zewnętrznych” w dodatku Samorząd i Administracja z 31 lipca 2024 r., DGP nr 148).

Jednak sygnalistą nie może być każda osoba, ale tylko taka, która spełnia kryteria wskazane w art. 4 ustawy o ochronie sygnalistów (dalej: u.o.s.). Jest to przede wszystkim osoba fizyczna. Ponadto osoba ta informację o naruszeniu prawa, które zgłasza, musi uzyskać w kontekście związanym z pracą. I chociaż, kim jest osoba fizyczna, tłumaczyć nie trzeba, to terminy „kontekst związany z pracą” i „informacja o naruszeniu prawa” są pojęciami nowymi, wprowadzonymi przez u.o.s. i trudnymi w interpretacji. Dlatego w wielu gminach pojawiają się pytania, jak je w praktyce rozumieć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00